----------------------------------- IACOB DUMITRU 02 Aug 2021 12:15 ----------------------------------- Lamentabil, vedem cu relativa usurinta greselile celorlalti si asta ne ocupa tot timpul. Eu cred ca forma sferica a picaturii de lichid, dovedeste fara niciun dubiu ca fluxul eteric de aspiratie al substantei este distribuit cu simetrie sferica in spatiu. Lamentabil! Inainte de toate, spatiul fizic este o suma de aplicatii, este logica aplicata, este suma de logici aplicate. Zbaterile noastre in a intelege sunt o mica parte a acestor logici aplicate, logici aflate in stransa dependenta una fata de alta. Logica te tine tot timpul ocupat, iti da mereu ceva de lucru. Ideea de intelegere deplina a lucrurilor este ilogica, este o utopie. Mereu exista un alt nivel al cunoasterii, cunoasterea evolueaza. Spatiul fizic are masuri proprii, metrici proprii, interpretari si implicit greseli proprii de interpretare, de aproximare. Fiind parte din spatiul fizic aproximam, cu grad de eroare desigur. Exemplu: picatura este rotunda, sferica, simetrica. Parte este adevarat, admitind tacit un grad de eroare. Pe de alta parte, in detaliu, picatura nu este perfect sferica si nici macar nu seamana leit una cu cealalta. De ce logica nu ingaduie lucrurile perfect simetrice? Inainte de a emite orice alta metrica, tensor sau mai stiu eu ce, va trebui sa dati un raspuns acestei intrebari. De ce? Pentru ca, cauza ce impiedica simetria perfecta sta la baza tuturor comportamentelor de interpretare, de logica. Nu exista fizica fara logica si nici logica fara fizica. Logica se desfasoara intrun spatiu cu mai multe dimensiuni, volumic. Aproximam, aproximam prin comparatie, cum s-ar zice relativist.