----------------------------------- fritz_wolf 10 Mai 2021 09:18 ----------------------------------- Interesanta discutia voastra! (cei care va pricepeti la binocluri. Am notat in special ce spune tudor) Deduc doua chestiuni, conteaza cine priveste si judeca, aprecierea este foarte subiectiva, ceea ce e oribil pentru cineva poate fi acceptabil la altcineva. A doua constatare.... alea fara CA sunt si cele mai scumpe.... Nu cred ca e o mare surpriza.... Calitatea se plateste. Discutia interesanta ar fi despre alea pe care dai o poala de bani insa calitatea nu e pe masura pretului. Intre timp asta noapte a fost senin (in intreaga tara, mai putin la munte sus - se vede din satelit, sunt destule site-uri). M-am dus si eu afara pe la 2 noaptea, mai ales ca Luna rasare tarziu in perioada asta, deci nu era Luna. O concluzie la care am ajuns, degeaba ai binocluri si scule bune daca nu ai de unde sa te uiti! Fericiti sunt cei care stau sus si au terasa/balcon cu camp liber si ceva mai departe de iluminarea stradala! E frumos ca in perioada asta cu carantina e foarte pustiu si liniste noaptea! (pana te prinde Garcea daca ai ghinion). De curand mi-am cumparat un Celestron SkyMaster 15x70 pentru ca era prea ieftin si nu am avut asteptari prea bune. Dar a inceput sa-mi placa mult, mai ales ca se tine relativ bine in maini si cred ca am nimerit unul bun, din cate am citit e loz in plic, multe sunt gata varza ( https://www.celestron.com/products/skymaster-15x70-binoculars ).