----------------------------------- catalin dumitru 10 Mai 2021 01:06 ----------------------------------- "Am avut ocazia să văd imagini curate prin oculare simple (kellner cu lentila de câmp din plastic ) și imagini irizate date de mai pretențioasele erfle ." Sa nu fie cu suparare la nimeni dar aceasta discutie am impresia ca sufera de subiectivismi ca sa nu zic mai mult. Care este campul vizual la un binoclu 10x cu ocular kellner? Undeva la 5 grade. Nu neapărat . Acum ceva ani , am primit de la Dbird un binoclu junk 10x50 . Oculare kellner cu afov de vreo 65 grade , cu lentila de câmp biconvexa , din plastic , fără anti reflex . Am rămas plăcut surprins de calitatea imaginii . Din dorința de a micșora distorsiunea , am înlocuit lentilele din plastic cu dublete lipite , de aceeași focală . Rezultatul a fost unul nasol tare . S-a micșorat distorsiunea dar a crescut urât de tot cromatismul marginal și concomitent a scăzut claritatea la periferia câmpului . Am revenit la schema originală și de atunci această "praștie" a devenit aproape nelipsită din torpedo-ul mașinii . Are o greutate infimă care îl face potrivit pentru observații îndelungate .