----------------------------------- tudor 09 Mai 2021 09:23 ----------------------------------- Si eu sunt de parere ca un binoclu este o suma de compromisuri (mai mici sau mai mari). Nu poti sa le ai pe toate foarte bune, chiar si la binocluri foarte scumpe de mii de euro nu le ai pe toate. Exemple: Swarovski Swarovision le are aproape pe toate dar compromisul platit este ca in anumite conditii de lumina are ceva reflexii in oculare. Zeiss Victory le are aproape pe toate doar ca are o tenta verzuie a imaginii si un contrast mai cuminte. Leica Ultravid le are aproape pe toate doar ca nu are camp vizual mare si transmisia luminii asa buna ca competitorii directi. Zeissul meu Conquest HD le are aproape pe toate doar ca are aberatii cromatice. Fiecare e liber sa isi aleaga ce compromisuri vrea in functie de cat de mult cantareste pentru fiecare personal. Aberatiile cromatice sunt destul de greu de coantificat pentru ca eu de exemplu pot accepta o cantitate de aberatii cromatice, iar alta persoana poate fi oripilata de aceeasi cantitate de aberatii cromatice. Deci este un tarm foarte subiectiv. Totusi pun o lista cu un clasament personal (subiectiv) la aberatii cromatice. Din nou subliniez ca este un taram foarte subiectiv pentru ca aberatiile cromatice nu le pot masura, doar le pot estima prin comparatii vizuale intre mai multe binocluri ca sa se formeze ca o scara de valori: locul 1 Dintre toate binoclurile testate de mine (peste 60) singurul binoclu care nu avea nici cea mai mica urma de aberatii cromatice a fost Nikon Astrolux 10x70 IF SP WP. Asta e "taticul" binoclurilor cand vine vorba de aberatii cromatice. ZERO aberatii comatice 100% din camp! Si asta fara stical ED, HD etc. Deci aici gradul de obiectivitate este mare pentru ca nu am reusit sa vad nici o aberatie cromatica chiar daca am stresat binoclul in tot felul de situatii contrastante!!!! locul 2 Aici e o grupa aproape perfecta la aberatii cromatice, doar ca se pot vedea foarte greu (trebuie sa le cauti mult) si foarte pe margini 90/95% din FOV: APM ED APO 10x50, Meopta Meostar B1.1 10x50 locul 3 Aici este o lista mai lunga din care voi da doar cateva exemple unde aberatiile cromatice sunt prezente spre margini (80/90% din FOV) dar palide si deloc deranjante pentru mine. Adica cel mai mult neobservabile in folosirea normala, deci o corectie foarte buna: Deltra Extrem ED 10x50, Fujinon FMTR SX 10X50, Swarovski 7x42 (1987), Nikon E 7x35 (1979), APM ED APO 7X50, Celestron Trailseeker 8x42, KOWA Prominar 10x42, BD XD, Delta chase ED 12x50, IOR 7X40 si altele locul 4 Aici sunt binocluri ce au aberatii cromatice destul de estompate pe margini dar care sunt mai repede observabile decat grupa locului 3 de mai sus: APM 16x70 ED APO, APM 16x80 ED APO, Leica Trinovid 10x25, Zeiss Victory RF 8x56, Swarovski SLC 10x50 WB (1995), Lacerta Explorer 10x50, Zwarovski Habight 8x30 (new) si altele locul 5 "Restul lumii" ...Dar si aici pot face un clasament unde Zeiss Conquest HD 10x42 este cap de lista avand aberatii evidente spre margini dar nu extrem de deranjante. Nikon HGL 8x32, Zeiss Dialyt T 8x56, Nikon Monarch 5 10x42, Lacerta Smart 10x34, Lacerta Elite 10x42, Lacerta Elite 10x56 , Nikon Prostaff 7s 10x30 si altele Concluzii: 1 Sunt nume grele chiar si pe ultimele locuri la aberatii cromatice gen Zwarovski, Leica, Zeiss, Nikon si de ce sa ne miram ca este si Lacerta. Lacertele si Zeissul Conquest HD sunt codasele in clasamentul meu personal cand vine vorba de aberatii cromatice. Ce inseamna asta? Inseamna ca cineva care are "o fobie" mai mare la aberatiile cromatice si vrea sa cumpere strict pe criteriul asta, trebuie sa cumpere binocluri de pe locurile unu sau doi (doar de acolo). Dar nu este asa de simplu pentru ca binoclul este un ansamblu optic si trebuie judecat ca atare si pe langa aberatii cromatice bine corectate mai vrem si altceva (depinde de preferintele fiecaruia). Hai de exemplu sa comparam Lacerta Elite 10x56 cu locul 1 Nikon Astrolux 10x70. Nikon are un camp extrem de mic de 5.1 grade dar si un eye relief mic (14mm), macar daca era mai mare la campul vizual asa de mic. Deci doua compromisuri pe care nu le gasesti la Lacerta Elite 10x56. Fiecare stie sa-si cantareasca singur compromisurile! Deci binoclurile sunt o suma de compromisuri optice ca sa nu mai vorbim si de preturi! 2 Observam ca locurile fruntase, cand vine vorba de aberati cromatice, sunt ocupate in proportie de 80% de binocluri porro. Deci Zoth a banuit bine ca binoclurile roof sunt mai rar bine corectate din punct de vedere al aberatiilor cromatice decat cele porro.