----------------------------------- catalin dumitru 09 Mai 2021 00:23 ----------------------------------- Din nefericire acel fringe ... liniuta colorata mov , verde galben etc ... este prezenta la toate binoclurile diferenta find grosimea ei. Si in toate binoclurile includem si cel HD si ED si APO ca si terminologie. Daca linia colorata este deranjanta insemna ca este groasa .... cu cat binoclul este mai scump linia este mai subtire ...dar vizibila evident Din ce am constatat eu până acum , multe binocluri fac rabat la calitatea ocularelor . Asta se traduce în focalizare neuniformă (nepotrivirea perfectă a suprafețelor focale ale ocularului și obiectivului ) , distorsiune( mărire transversală neliniară ) și legat de distorsiune , acel cromatism transversal , de care a pomenit Zoth . Am avut ocazia să văd imagini curate prin oculare simple (kellner cu lentila de câmp din plastic ) și imagini irizate date de mai pretențioasele erfle . O parte din aceste beleli optice se pot evita alegând binocluri cu luminozitate mai scăzută la obiective . Doar că nu prea se mai fabrică . Peste tot vezi numai binocluri butucanoase , scurte și fizic și optic , lăudate că ar fi insensibile la tremurat de parcă pe planetă ar fi toți bolnavi de Parkinson . Când eram puștan , am băgat ochii într-un 10x50 cu tuburi lungi aproape cât la sovieticul 20x60 . Se vedea grozav prin el și nu se văicărea nimeni de imagini instabile .