----------------------------------- fritz_wolf 05 Mai 2021 11:20 ----------------------------------- Fiecare cu ce-l doare! Intre timp (cu peste o saptamana in urma) mi-am mai luat unul ieftin sa mai vad si eu cum este ceva diferit, adica un Celestron SkyMaster 15x70. https://www.celestron.com/products/skymaster-15x70-binoculars Am nimerit probabil unul fara defecte din ce-mi dau seama. Se pare ca-l pot folosi bine tinut cu mainile, evident, nu la chestiuni delicate. Dar iata, se poate folosi binisor pe timp de zi. Are CA mai putine decat celalalt ( https://www.celestron.com/products/nature-dx-12x56-binoculars ) dar tot are din plin dupa gusturile mele habarniste. Nu e la fel de clar si contrastant precum Nature DX12x56 insa diferenta nu e mare, e ceva subtil. E mai clar in intregul FOV, adica scade abia dupa 80% pe cand Nature o ia razna dupa vreo 60% ca spre margini sa fie varza complet in aprox ultimii 5%. Insa cel porro e mai ok din punctul asta de vedere, adica mai uniform. Nu stiu de ce, dar porro 15x70 imi pare mai confortabil de utilizat si imi dau seama ca il prefer. Desi mare de carat. Dar nu mult mai greu (la cum se simt ambele ca bagaj in comparatie). Una peste alta, desi extrem de ieftin mi se pare nesperat de bun. Asta noapte m-am uitat la stele cu ambele. Incepe sa-mi placa treaba asta (era senin in Bucuresti pe la 2 noaptea si cu "carantina" asta se tin doar curse de motociclete, in rest e pustiu). Pentru stele imi place mai mult SkyMaster 15x70 insa Nature DX 12x56 isi mentine claritatea, constrastul si luminozitatea mai bune, dar e mai incomod de zgait in sus. Unica chestie care ma termina e durerea de gat dupa ce m-am uitat in sus. Stelele in orasul asta sunt in genere pe crestetul capului, cum cobor spre orizontala din cauza poluarii incep sa dispara. Si erau chestii interesante fix deasupra cheliei. Nasol cu durerea de gat, extrem de incomod si fara trepied tremura totul ingrozitor la ambele. Si chiar daca imi luam trepied ma intreb cum stateam sub el sa ma zgaiesc fix in verticala?! Ma doare ceafa numai cand ma gandesc! Astfel, am ajuns la 2 concluzii personale: 1) incepe sa imi placa sa ma uit la stele (in mod normal nu as avea ce vedea..... dar nu stiu de ce, chiar imi place!) 2) cred ca "balena" viitoare trebuie sa fie din categoria cu ocularele la 45 de grade. Insa aseara deja incepusem sa ma intreb daca nu as alege mai bine unul cu oculare la 90 de grade?!?! Dupa care iar am navigat pe oferte, stocuri si variante..... Asa ca bugetul necesar s-a umflat si mai mult ajungand pe la minim 1500 euro dar chestiile interesante incep abia de la vreo 2300 euro in sus.... Si deja astea sunt ditamai balenele de peste 4....6 kile.