----------------------------------- fritz_wolf 04 Mai 2021 18:30 ----------------------------------- In acele ff rare situatii se vad niste masive muntoase cu zapada in partea de sus, nu se distinge ceva de genul varfului Omu. Am trasat pe Goagal pana la acesta linie dreapta ca reper sa pot reconstitui locul de observatie care este totusi foarte ingust. Muntii sunt acoperiti de cladiri dar acolo e o fereastra. Cand mai trec prin zona o sa caut locul deoarece il stiu dupa niste repere (betoane si pomi). Inainte sa scriu aici am investigat prima oara pe Goagal map 3D, avem in cap zona. Nu am descoperit eu, mi-a aratat un cetatean care privea si el prin binocluri acum vreo 3 ani intr-o iarna uscata cand treceam pe acolo. Imi pare si acum rau ca nu am facut cunostinta sa ne luam telefoanele. Mi-a zis ca trece mereu prin zona dar ulterior nu l-am mai intalnit. Ma tem ca numai iarna e posibil, adica banui ca trebuie aer rece si curat. Mai exista din cate stiu un fenomen prin care atmosfera se comporta ca o oglinda de deasupra si asa poate ca se vad. Ulterior am incercat de mai multe ori dar nu am mai vazut nimic. Insa aerul din Bucuresti este extrem de poluat.In jurul orasului sunt niste gropi de gunoi celebre unde se ard deseuri importate in weekend (canad doarme organul), de obicei noaptea de duminica spre luni. Si mai este Ilfov-ul inconjurator unde locuiesc multe triburi care fac voodoo cu incendiere de caucicuri si baga in sobele lor orice ia foc.