----------------------------------- gheorghe adrian 29 Apr 2021 18:39 gravitatia cuantica ----------------------------------- Dl Iacob Postarile duneavoastra, imi par contradictorii si derutante. Eu am inteles ca in vid este posibila numai translatia. Fara vibratie. Si aceasta necesita existenta unei presiuni, care exercita o apasare asupra corpurilor, dintro parte. Aceasta apasare eu zic ca este a spatiului si apare din interactiunea structurilor dinamice ale substantei cu spatiul fizic materializat de materia fundamentala si inponderabila. Einstein a dat deja formula energiei. Eu aveam in vedere o formula cuantica a energiei campului gravific, asa cum avem formula cuantica a ernergiei campului electromagnetic. Are Einstein o formula a energiei campului gravific? Eu nu stiu de asa ceva. Spatiul fizic este o stare, dinamica. Asta vine in contradictie cu teoria mea. Fiindca am admis ca spatiul fizic nu are structura dinamica si de aceea nu are proprietatile substantei si nu poate fi sesizat ca substanta. Si de aceea ar fi insesizabil. Dupa mine doar substanta are structura dinamica, are densitate, are masa sau sarcina, are impuls si energie.