----------------------------------- fritz_wolf 21 Apr 2021 13:33 ----------------------------------- MariusP, o atitudine corecta de moderator. Multumesc! Draga, MiroJenu, as prefera sa discutam mai la concret, cu date si indicatii concrete si mai putin la modul general-sfatos. Adica sa putem discuta in stilul celor "de dincolo" unde nu apar "incidente" asa cum au fost aseara pe aici. Dar in timp ce oamenii pe acolo discuta de experiente reale si lucruri reale (detinute in viata reala), pe aici unii discuta de cum li se pare lor (din poze). Dar stiu ca RO e tara saraca si aia pe acolo sunt mai multi si cu bani. Dar sa-ti raspund punctual (din respect pentru ca ai scris atat de mult): 1) da, ma interesaza, este EXACT ce am scris de la inceput (daca citesti, totusi). Si iarasi... daca totusi citesti, vei afla ca mi-am cumparat un Celestron Nature 12x56 (nou) pentru a avea ceva relativ usor de purtat si doresc inca unul mare in scopuri naturistice si "de camp" dar si in dorinta de a descoperi astronomia (de amator.... de foarte amator). In acest sens (daca totusi citesti mai sus) am studiat mai multe variante ca in final sa ma orientez catre un APM 20x100 sau 25x100 (o dilema expusa mai sus de mine - daca citesti totusi!). 2) ma bucur! Sa sti ca inainte sa ma inscriu aici am citit MULT pe acest forum legat de subiectele care ma intereseaza pe mine (te-ai prins ce ma intereseaza). Mai mult decat atat, consider ca este o atitudine de POLITETE ca inainte de a te inscrie si posta PROBLEMA TA CARE TE DOARE LA ZI, sa citesti cat mai mult in forumul respectiv, adica sa nu intri ca bila in popice si sa-ti scrii INSTANT problema si sa pretinzi INSTANT rezolvarea! Adica e o atitudine de respect sa cunosti INIANTE ce posteaza oamenii pe un forum si dupa aia sa intri. Insa din ce reactii am primit pana acum..... nu prea stiu unde sunt oamenii aia pomeniti de tine..... Poate ca sunt, nu contest, insa pana in prezent cele mai utile (asa cum consider eu) informatii le-am gasit pe forumuri "de dincolo" si nu aici, ma refer STRICT la topicul deschis de mine. 3) pe dl Bird l-am citit inainte sa ma inscriu aici. Iar el mi-a facut o singura recomandare concreta, acel Delta 10x42 pe care (recomandare) nu am urmat-o si mie mi se pare ca s-a atacat in orgoliu pe treaba asta dupa care a postat mai mult emoticoane. Deci mi-am luat altceva si la 12x (nu 10x) dupa care avand obiectul concret si real am constatat ca BINE AM FACUT deoarece ma descurc mai bine decat as fi crezut cu cei 12x si chiar nu mi-ar fi placut numai 10x (deja avand un porro de 7x50). Evident, sunt si alte aspecte ca de exemplu pretul (un aspect care atarna greu in balanta) si faptul ca merg pe 2 aparate, fiecare cu treaba lui, unul la purtator deja luat si unul in viitor tip "balena", scuze pentru metafora! 4) este un mare adevar ca daca nu intelege teoria si modul de constructie si functionare, practic omul se limiteaza (de multe ori la voodoo). Fac si eu eforturi sa invat si pot sa spun ca acum vreo cateva saptamani eram mult mai jos ca acum, adica eram un viitor sofer care habar nu avea nici ce face un ambreiaj. Deci fac eforturi sa inteleg bazele teoriei si constructiei dar sunt limitat si de timp ca am si altele de facut. 5) daca totusi citesti ce am postat vei vedea ca EXACT asta am scris si eu la inceput. 6) cu subpuncte: a) tin seama de sfaturi si experiente expuse care imi sunt utile. IMI CER SCUZE LUI BIRD CA NU AM CUMPARAT CE MI-A RECOMANDAT EL! Sper sa nu ramana suparat pe mine! b) as vrea eu pe pandemia asta! Si care magazin?!?! Mai repede mi-am cumparat deja ceva CA SA PRIVESC SI VAD CUM E (adica pentru concretul real la care ma sfatuiesti logic). c) daca citeai mai sus ai fi aflat ca deja asta am facut. d) probabil sa nu-l scap pe jos. Mi se pare de foarte buna calitate si pare rezistent. Salut!