----------------------------------- Dbird 20 Apr 2021 15:18 ----------------------------------- Pai mai omule, ai deschis un topic ... si ne-ai pus o intrebare ...doua ... sau scris tone... si rezultatul este acelasi ... de pomana incercam sa iti propunem ceva ... in realitate tu navighezi singur printre oferte ... si nu prea tii cont de sfaturile noastre ... mai vii si cu contra argumente de pe siteuri unde ...sunt cel putin dupa parerea mea mult mai putin tehnici decat noi ... ceea ce nu inseamna ca nu sunt foarte buni astronomi. Asa ca in principiu nu mai stiu ce sfat sa iti mai dau ca se pare ca nu prea te intereseaza (este evident din cauza mea ... cum ziceam gusturile nu se discuta). Ai vrut sa iei un 20x65 (un binoclu mai putin luminos ... care si in definitie scrie ca este pt luna :) ) si eu am vrut sa iti spun ca nu prea e Ok si la aceeasi bani poti lua un binoclu astro mult mai performant.... tu mi-ai argumentat cu siteul strain .. ok .. no problem ... acum vii cu teorii interesante ca o apertura mica e mai buna decat una mare in astronomie .... :lol: :lol: :lol: interesanta ipoteza ... dar la aceeasi bani ... poti face dintr-un 25x100 ...oricand un 25x65 ... dar dintr-un 20x 65 no o sa poti face niciodata un 20x100 ...asta presupunand ca in astronnomia de oras e mai buna o apertura mica ... da cat de mica ? oare atunci nu e mai bun un 20 x50 ? ca e si mai mica decat 65 ... :D :D :D Ai cumparat deja un "binoclu secret" sau ma insel si nu am observat eu in bogatele tale postari modelul ?... cel mai probabil vei mai cumpara un binoclu "balena secret" ... daca e secret de ce sa ne chinuim sa scriem asa de mult ? Lasand gluma la o parte, macar acum cand vrei sa cheltuiesti enorm ... fa o pauza .... mai citeste despre binocluri ...sau telescoape ...depinde ce vrei ... eventual asteapta sa vezi cat de performant este "binoclul secret" ... si apoi reluam eventual vreo discutie. Noi nu vrem decat sa ajutam ... nu putem sa rescriem in topicul fiecaruia toata teoria echipamentelor optice, iara si iara, ... ca ne costa timp ... si suflet. Iar daca pentru timp putem sa mai trecem cu vederea ... sufletul ... mai doare :) Asa ca eu sunt complet derutat si nu mai stiu ce sfaturi sa iti mai dau ... si cam asta e tot ... si nimeni nu te considera "naiv sau altfel.." caci atunci nu te bagam nicunii dintre noi in seama, ci doar incepator in domeniul binocular. Iar trecerea din postura asta in alta mai buna, ar fi trebuit sa se faca cu cheltuieli optime ... cel putin noi asa gandim ... dar ma rog fiecare isi cunoaste limitele financiare ... deci nici aici nu am voie sa insist ... :) Vezi tu ... la orice ti sa propus nu ai intrebat macar ... "dom'le da de ce mi-ai propus exact acest model ?" ci ai trecut in continuare la alte oferte strict ale tale, ceea ce la randul lor genereaza noi idei pe masura ce gasesti oferte noi ... putem continua la infinit ... si ramai fara binoclu balena :) ... mai ales ca dinamica de productie este si ea destul de mare :) , ne trezim la anul pe vremea asta comentand alte si alte variante .... Revin la safatul initial ... mai studiaza putin si apoi fa investitia in momentul in care stii sigur ce iti doresti... sfatul fiind valabil doar in situatia in care nu cumva esti extrem de bogat si cateva mii de lei nu conteaza ... caz in care vei cumpara multe binocluri (caz de care sunt extrem de interesat pentru ca vei putea sa scrii pentru fiecare review-uri aici la noi pe forum, ajutand, la randul tau, comunitatea).