----------------------------------- fritz_wolf 20 Apr 2021 14:18 ----------------------------------- dan.smarandoi, ma mir ca l-au lasat, observasem ca oleix cenzureaza drastic. Oricum, e tare faza! Cat priveste oferta pe Aliexpress, stiam de aceste facaturi cu nume diverse gen SCOKC din forumurile americane si unii spuneau ca pot fi rebuturi de la aceeasi fabrica chineza care face pentru Oberwerk (si multi altii) sau facaturi din piese rebutate. Oricum, nu sunt genul sa ma risc cu aceste oferte minunate si din Aliexpress nu am cumparat niciodata (insa am prieteni care cumpara si e ok... daca chinezii reusesc metodele de expediere din UE - si de la o vreme cica au gasit diverse metode foarte interesante folosind firme inregistrate in Polonia si firme de curierat de care noi nu am auzit - totul cu succes - stiu un caz anul asta, evident NU cu binocluri - deci caz in care coletul NU a mai ajuns la Oficiul Postal cu vama unde situatia e sinistra si e de ocolit - adica gloata de oameni asteptand ca cele doua mamai sa vamuiasca dupa cheful lor de lucru la stat cu pixul si hartiile). Dar eu o sa incerc totusi sa cumpar din Romania, este mult mai sigur. Acum ma uitam si studiam APM din Germania: https://www.apm-telescopes.de/index.php?page=categorie&cat=1292&filter_id=4&sorting= Care sunt vandute aici de: https://astromagazin.ro/117-binocluri-astronomie#/producator-apm/pret-290-129986 Si vad ca preturile corespund aproximativ la cei 5 lei euroiul. Am o intrebare pentru cei care se pricep - am citit pe forumuri americane ca un binoclu (astronomic, adica "balena") cu cat are lentile mai mari cu atat e mai dezavantajat (la observatii astronomice) in zonele cu poluare multa. Nu am inteles daca e vorba mai degraba de poluarea luminoasa data de orase sau si de poluarea efectiva a aerului sau ambele. Deci din ce inteleg eu daca ai lentile foarte mari, de exemplu cele de 100mm esti dezavantajat in zonele poluate si evident, avantajat in zonele curate, probabil cele intunecate unde nu exista surse artificiale de lumina (deci in zone nepopulate). Poate am inteles aiurea si poate e cineva care sa ma lamureasca despre ce e vorba? In mintea mea credeam ca daca ai lentila cat mai mare in diametru, cu atat vezi mai bine si mai multe stele (sper eu, nu verzi) in astronomie. Dbird, sincer, nu am inteles interventia ta. Te rog explica-mi despre ce e vorba ?? (daca ai impresia ca sunt cam naiv sa nu spun idiot si sa iau de bun orice scrie pe net, forumuri, etc, poate ca te inseli. Eu aici citez diverse chestii pentru a sustine o discutie din care, sper, sa iasa ceva).