----------------------------------- Dbird 19 Apr 2021 18:26 ----------------------------------- Deci sa recapitulam: S-a plecat de la : Dar intai sa-mi gasesc unul "de mana" si "bun la toate" (nu exista) dupa care poate imi iau si monstru pentru trepied. Mentionez ca fiind fotograf hobby-ist am trepiede peste necesar si indecent de bune pentru ce am nevoie ca amator. Numai ca, e culmea, aproape niciodata nu le car cu mine si cam 99% din pozele mele de peisaj (deci statice) sunt facute fara trepied, adica din mana. Inca ceva de mentionat - ma tem ca dand totusi o suma de bani nu prea mica sa nu iau cumva o chinezarie care sa fie mai prost ca acest Copitar 7x50 a carui provenienta din ce am citit pare sa fie de dupa 1991 made in Japan pentru o firma americana infintata de un miliardar la New York prin 1991. Dar Copitar-ul e prea mare fizic (greutatea nu e ceva sa ma deranjeze primordial) si are doar 7x, deci as dori mai mult. - SCOPUL UTILIZARII - deloc astrologia. Nu ca nu ma intereseaza, dar la Bucuresti nu exista stele si eu nu prea calatoresc. Am vrut catodata sa incerc si eu sa pozez stele aici in Bucuresti..... dar nu le-am gasit nici in noptile asazis senine! Poluarea e prea mare. Deci, SCOPUL ar fi urmarirea vietatilor mici si mari precum si vederea la distanta in anumite situatii. S-ar zice ca as cauta un binoclu de urmarit natura dar as vrea si capabilitati "de camp" (tactic) deoarece cateodata mai vreau sa bat distante mari pentru urmarirea diverselor chestiuni orasenesti si sociale. Deci il voi folosi in cea mai mare parte ziua si foarte rar seara dupa amurg, noaptea nu prea ca ori e carantina, ori nu am ce vedea pe cer. si s-a ajuns la : Asa ca intrebarea mea concreta ar fi, voi ce ati alege intre urmatoarele doua "animale in valiza" ? 1) https://www.oberwerk.eu/shop/ultra/31-oberwerk-ultra-15x70.html 2) https://www.oberwerk.eu/shop/deluxe/43-obe...65-ed.html :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: adica cam asta ar fi riscul intrebarilor puse pe un site de astronomie :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: As mai aduga multe observatii la ceea ce ai scris dar incerc doar sa spicuiesc cateva ideii mai importante ... practic la binocluri e putin diferit fata de alte echipamente ..aceleasi firme fac si porcarii dar si capodopere ... nu prea poti merge pe ideea de firma ...renume etc ... ci strict per echipament. Dovada esti chiar tu care cu scuzele de rigoare ca o spun ai cazut in capacana Vortex .... care este mai mult marketing decat calitate .... eliminand de exemplu Vanguard de pe lista care este net superior lui Vortex :) ... reviewurile de pe net (inclusiv ale mele ...) trebuiesc citite cu atentie caci nu stii niciodata ce se ascunde in spatele lor !!! Totul trebuie compilat si judecat cat mai corect de catre utilizator .... si nu minimiza niciodata un binoclu inainte sa il fi testat cu adevarat ... ai ras de IOR 7x40 ... galbejitul .... dar sa stii ca exista IOR mai putin galbejit ... care probabil ar fi corespuns perfect doleantelor tale initiale :) .... si sau pe timp de zi ... putine binocluri il depasaesc in definitie si contrast inclusiv in placerea de a privi, cu toata galbejeala inclusa. Aici revin cu o paranteza ... eu de exemplu la Delta Extreme 10X50 pe timp de zi imi montez filtre #8 qalbene, ca de altfel pe orice alt binoclu pe care eu il consider "periculos". Departe de ati recomanda un IOR ... dar nu iti fa pacat vorbind de rau ... nici un binoclu ... pana la urma si cele ieftine de 100 de lei ...din plastic cum este de exemplu Bresser Hunter (sau AURIOL) 10x50 au rolul lor ...extrem de important in popularizarea acestui echipament. Utilizatorul ..il cumpara ca e curios si este ieftin ...il foloseste ... si apoi isi da seama ca vrea mai mult , intelege ce vede si /sau ce ar fi trebuit sa vada si se duce mai departe in aceasta pasiune binoclulara.... Eu nu sunt poate cel mai bun sfatuitor, caci le iubesc pe toate ... caci de la fiecare am invatat cate ceva. Poate ca e bine sa tragi aer in piept ...sa faci o pauza ... si sa iti definesti exact ce fel de binoclu iti doresti de fapt .... momentan inclusiv noi te-am bagat in ceata cu multiplele si diferitele sfaturi ... :D