----------------------------------- Emil 04 Dec 2007 10:00 ----------------------------------- Salut, in legatura cu Nikon, intradevar nu este o camera care sa salveze in format nativ RAW precum Canon-ul insa exista o modalitate de a "sari" peste partea de prelucrare a RAW-ului facuta in mod intern de catre camera (care de fapt indeparteaza din imagine stele de magnitudine foarte mica - considerandu-le hot pixeli), adica imediat dupa ce imaginea a fost facuta camera trebuie oprita, in acest mod se efectueaza o salvare "de urgenta" a imaginii fara aceasta prelucrare...implica un simt al camerei ca sa stii cand sa declansezi aceasta "procedura". Pe de alta parte Nikon-urile sunt ceva mai sensibile in domeniul rosu insa acest lucru nu compenseaza pierderea RAW-ului, din punctul meu de vedere. Pe de alta parte software-ul capabil sa controleze camere Nikon pentru expuneri de lunga durata este ceva mai "subtire" iar la anumite modele de Nikon singurul control de la distanta fiind telecomanda IR. Si eu personal recomand un 300D second (cu cadre cat mai putine facute) si eventual indepartarea cel putin a fitrului IR de pe senzor (daca este posibila aceasta operatie dpdv financiar). In cazul in care aceasta camera se va utiliza si pentru fotografie pe timp de zi atunci se poate pune un filtru IR-cut in fata obiectivului (obiectivelor). Dar se pare ca deviem de la subiect. Point and shoot cameras, aduc cu nebunia Mega Pixelilorrrrr si un zgomot mare chiar la ISO 400 asa ca aplicabilitatea acestor camere in domeniul astronomic se limiteaza la fotografii ale lunii si soarelui in rest intampinand dificultati asa ca, chiar si daca pot fi facute sa functioneze modificat tot nu merita efortul. DSI-ul este o gluma buna in sensul bun al cuvantului, excepand rezolutia scazuta a sensorului (752 x 582) poseda capacitati mari pentru DSO si pe de alta parte este o camera foarte buna pentru ghidaj computerizat, posed DSI modelul color si de cateva zile l-am montat pe o luneta de ghidaj (70/900 mm) paralela cu optica principala (254/1016 mm) si pot spune ca pana acum am gasit totdeauna o stea pentru ghidaj. De asemenea prin greutatea redusa nu duce la o supraincarcare a focusorului. In legatura cu DSI o alterantiva ar fi noul DSI 3 (DSI ca alternativa la DSI - suna bine de tot :-) ) care are o rezolutie marita (1360 x 1024) fiind dpdv al capacitatilor o alternativa viabila la SBIG si StarlightXpress costand circa 1/3. Deci in concluzie mesajul meu este o varza ca asa le-am amestecat de numa numa Numai bine Emil