----------------------------------- dmtr69 14 Mar 2021 16:42 IC434_OSC+Ha combo ----------------------------------- Salut! Nebuloasa de emisie IC434 din Orion (cuprinde si nebuloasa intunecata B33- Horsehead nebula). Aseara seeingul a fost bun (si binenteles, in contrapondere, valuri de ceata se formau in "cazanul" unde stau), asa ca in sfarsit am reusit sa strang niste cadre Ha mai clare pentru a le combina cu o captura facuta cu OSC-ul (294). Desigur, ar fi fost mai bine daca aveam o captura facuta cu camera monocrom si filtre LRGB, dar de unde atatea ore de cer bun? (e si sfarsit de sezon pentru tinta asta). Am strans doar 15 cadre de 5 minute (mai aveam vreo 70 stranse lunile trecute, dar erau neclare si deci inutilizabile) pentru ca am inceput captura tarziu- cand se inserase nu erau semne ca se va insenina (pe la ora 2 , totusi a trebuit sa-mi strang echipamentul din cauza cetii). Captura OSC am facut-o anul trecut, in ianuarie (tot su seeing bun). Cadre: 58x3 minute. Deci impreuna cu Ha, am expunerea totala de 4 ore si 9 minute. Indecent de putin pentru o poza buna. Chiar as fi vut sa vad ce iese daca as pune si niste H beta ( un filtru nou luat pentru nebuloasa asta si pentru California). Ha a fost adaugat in canalul R si L(extrase din imaginea color). Cer senin!