----------------------------------- dmtr69 21 Feb 2021 09:52 ----------------------------------- O, da... Galaxia Sculptor este pretentioasa la conditiile in care se face poza (transparenta si poluare). De altfel toate tintele aflate sub 25 grade altitudine sunt dificile pentru cei aflati in emisfera nordica la latitudinea noastra. Am avut sezoane in care nici nu am putut sa le incerc ( ma gandesc la nebuloase ca Lagoon, Trifid si Helix; la galaxii ca NGC253, M83 s.a.). Cei care isi permit, acceseaza telescoape (sau direct capturi) din emisfera sudica. Insa se simte ca o trisare. Lipseste compnenta personala a capturii, noptile pierdute cant te invarti pe langa telescop, ingrijorat de nori, ceata, condens, pierderea ghidajui, etc.. Si noi putem accesa pozele facute de Hubble si sa le procesam, dar nu putem zice ca sunt ale noastre ( multe APOD-uri sunt doar procesari, excelente de altfel, ale unor capturi facute de altii). Daca astrophotografia ar fi usoara, toata lumea ar face-o. Dar una din placerile acestui hobby este chiar lupta cu conditiile mai putin favorabile (calitatea cerului, a setup-ului, invatarea tehnicilor de procesare), pentru a reusi sa faci pozele tale cat mai bune. Si ce incantare, satisfactie ai cand reusesti asta, iar daca nu, trebuie sa nu abandonezi, sa incerci din nou pana esti multumit. Si chiar dupa aceea, sa incerci sa-ti imbunatatesti creatia. Sunt unii care zic: "De ce mai incerci sa faci poze cand internetul este plin de pozele facute cu Hubble si alte telescope profesionale?". As zice: De ce exista asa multi pictori cand deja au fost Rembrandt, Da Vinci, Michelangelo, Vermeer, Picasso s.a.? Cred ca asta este satisfactia creatiei personale, indiferent de domeniu- fotografie, pictura, sculptura, arhitectura, constructii de orice fel, creare de soft, etc..