----------------------------------- robotractor 23 Ian 2021 16:48 ----------------------------------- Da asa este, dar se pare ca sensibilitatea foarte, foarte buna la D750 compenseaza un pic, este unul dintre cei mai sensibili senzori de pe piata chiar si la ora actuala fiind un aparat din 2014, si este si cel mai accesibil ca si pret, plus ca-l folosesc si la foto normal de zi si atunci am probleme la WB etc...am studiat problema si am decis ca nu se merita modificarea, am preferat sa investec intr-o montura de calitate si sa pot mari timpul de expunere pe cadru si am observat ca face cea mai mare diferenta combinat cu un diametru de 200 f/4, pot scoate cadre de 15min in mod constant cu un seeing decent. Si daca permite si dezastrul asta de vreme atunci pot expune mai mult si rezultatul va fi acelasi...iar intr-o zi cine stie poate avansez la o camera astro racita. Iar acum ca-m descoperit plate solving_ul "reiau de une am ramas" :D si adun semnal... uite ce am adunat pana acum pe Owl Nebula (3 x 600 la iso3200)...pe tinta asta nu mai are relevanta filtrul IR, iar OIII trece foarte bine prin L-eXtreme la f/4... PS: Am uitat sa mentionez ca la Heart nebula am folosit ISO800.