----------------------------------- Cata2 13 Ian 2021 07:28 ----------------------------------- Vă salut din nou și vă invit la o cafea fierbinte. Deși nu am mai postat de ceva vreme aproape în fiecare dimineață am băut cafeaua cu ochii în forum. Pentru că s-au redeschis discuțiile despre SW AZ-GTI mi s-a făcut dor de montura mea. O am de mai bine de 7 luni, dar n-am folosit-o de prea multe ori. Mai exact de 4 ori....mai mult ca montură motorizată. Acum aș dori să o folosesc în mod EQ și cum pană ecuatorială aveam îmi mai trebuia tija și contragreutatea. Cum nu prea o găseam pe stocuri la magazine și nici nu mi s-a părut a avea preț corect am decis să o meșteresc singur. Fiind telepat am preluat ideea colegului nostru GunDALF înainte ca acesta să mi-o trimită în scris.... :lol: ....Am cumpărat o tijă filetată M12 de inox (deși era mult mai scumpă decât cea zincată, 26 lei vs 7 lei, am ales inox pentru rigiditate mai mare), 3 piulițe, 2 șaibe și 4 greutăți pentru halteră a 0,5kg, dar am folosit două. Greutățile deși au metal în interior sunt mai mult din cauciuc lucru bun pentru că în caz că le scapi pe jos nu produc pagube. Gaura greutăților fiind de 30mm a trebuit să o reduc cu niște adaptoare încropite pe loc din ptfe pe care la rândul lor l-am bucșat cu țeavă de inox pentru o mai ușoară culisare pe tija de inox. Înainte să pun poze cu cea ieșit să vă spun una bună.....nu știu să trec aplicația de pe telefon din mod AZ în mod EQ!!!!! Poate mă lămurește cineva.... :D ....deși cam știu cine.