----------------------------------- robotractor 12 Ian 2021 20:18 IC434 & NGC2238 Rosette & Horse Head Nebulas ----------------------------------- IC434 20 x 600'' (3h20min) filtru Optolong L-Extreme , Nikon D750, Newton 200/800 cu Baader MPCC III, iOptron CGEM70G, ghidaj Orion 60/240 cu StarShoot autoguider Pro, cer Bortle 4 cu un pic de fum de la incalzitul pe lemne. NGC 2238 5 x 900" (1h15min) acelasi setup dar cu Luna 47% in plus fiind fotografiat in a doua parte a noptii. Procesat cu PixInsight Este prima mea tentativa cu filtru narrowband, am citi review_uri foarte bune despre acest filtru L-Extreme si am decis sa-l cumpar. Este foarte bun, fara el expunere de 15 min nici nu se punea problema, ar fi iesit un lapte expunerea de nici un soft de pre/post processing nu mai scotea nimic din cadrele alea, este excelent acest filtru. Mai mergea mult mai mult timp de expunere dar din pacate cel putin in regiune la noi cer senin au fost 3 nopti in 2 luni, nasoala iarna... Si mai trebuie sa lucrez la partea de procesare unde inca ma bazez pe carti si tutoriale s-o scot la capat...dar incet, incet avansez... enjoy...