----------------------------------- Andrei Petrea 10 Ian 2021 20:24 Ce treaba are marinaria cu astronomia?! ----------------------------------- Salutare dragi impatimiti ai cosmosului! Numele meu este Andrei, am 30 de ani si vreau sa va impartasesc povestea mea. Pe vremea cand abia implinisem 20 de ani si eram student la marina , am fost mai mult sau mai putin oligat sa invat navigatie astronomica , adica cum un nea Gheorghe ca mine ar trebui din multe cosinusuri si sinusuri sa iti dea aceiasi pozitie ce ti-o da al tau Iphone de 1000EUR, dar totul uitandu-se la cer cu un dispzitiv ciudat numit sextant. Anii au trecut, institutul l-am terminat si am plecat in primele mele voiaje pe mare, unde norocul sau ghinionul au facut sa dau peste comandanti ce aveau pretentia ca tu sa stii cu adevarat in caz de nevoie sa navigi astronomic . Sa ne intelegem, in secolul 21 printre personalul navigant, navigatia astronomica este la fel de enigmatica ca si astrologia) Asa ca a trebuit iar sa pun mana pe carte si de nevoie sa pun la ochi acel instrument infricosator numit sextant . Nu pot sa zic ca am fost vreodata bun la asa ceva, dar odata cu sextantul, am descoperit cat de frumos si important este cerul noptii. Dragilor, nu stiu cati dintre voi ati avut vreodata posibilitatea sa vedeti un cer bortle 1, este magic! fara filtre , fara aparatura de mii de euro sau monturi complicate, doar cei 2 ochi cu care ai fost inzestrat de la mama natura. Cerul fara poluare luminoasa si cu luna noua, te ajuta sa vezi bratul caii lactee, nebuloasa Orion este vizibila cu ochiul liber, Andromeda se poate vedea ca o pata laptarie pe cer si multe alte minunatii. Timpul a trecut si am ales sa imi fac o familie acasa in Bucuresti, lasand la o parte marinaria si trecand la un job de oras. Nu pot sa zic ca regret aceasta decizie, dar imi este atat de dor de cerul acela instelat cum nu va puteti imagina. Acum 2 ani, mutandu-ma la casa , am decis sa deschid cutia pandorei si sa imi achizitionez primul meu telescop. Dupa ceva cercetare, m-am decis ca cel mai bun raport calitate pret ar fi un telescop Newtonian pe o montura de tip Dobsonian, asa ca m-am ales cu un Orion XT6 ce a reprezentat o continuare a astronomiei practicate pe mare. Au fost atatea nopti frumoase pierdute in fata ocularului incercand sa prind inelele lui Saturn sau marea pata rosie a lui Jupiter, incat am fost din ce in ce mai atras sa continui si sa dezvolt acest hobby. Numai si numai cu ajutorul sotiei ce a fost foarte intelegatoare cu pasiunea mea, am vandut al meu Newtonian pentru a face o incercare in astrofotografie. Nestiind de aceasta comunitate mareata de la noi,toate sursele mele de inspiratie au fost in general straine , in principal Trevor de la astrobackyard ( daca nu stiti canalul lui de Youtube, vi-l recomand ) si cativa Olandezi . Zis si facut, ca orice roman ce vrea sa cumpere ceva, primul loc unde am cautat un telescop a fost batranul OLX, unde dupa luni de zile de cautari am dat peste o bijuterie, vechiuta ce-i drept dar foarte putin folosita, un Newtonian de la Celestron de 8" pe o montura equatoriala CG-5. Telescopul se afla la o persoana ce daduse mult prea multi bani pentru cat l-a folosit, din motive de complexitate ridicata (aliniere polara corecta, gabarit ridicat etc) Pot si eu cu mana pe inima sa recunosc ca mi-au trebuit multe nopti si pachete de tigari pana sa inteleg cum se face corect o aliniere polara si cat de importanta este colimarea . Una din marile mele dezamagiri, a fost cand mi-a sosit coletul cu adaptorul DSLR si avand o seara perfecta, am realizat ca al meu telescop nu poate obtine focusul necesar ,senzorul camerei fiind prea departe de secundara si focuserul era deja la maxim. Din nou, multe tigari mai tarziu am fost pus in urmatoarea situatie : Sa ii zic sotiei sa pregateasca actele de divort fiindca baiatul a citit ca poate poate daca mai baga 250 EUR intr-un focuser special s-ar rezolva problema , sau sa tai tubul telescopului cu 2-3 centimetrii mai scurt si sa aduc oglinda primara mai in fata. Decizia a fost una relativ usoasa si inarmat cu un flex cu disc de aluminiu, am demontat oglinda primara, am acoperit secundara si am taiat..... Credeti-ma ca niciodata nu mi-a tzatzait poponetul mai rau ca in acea seara cand am cuplat DSLR-ul pentru prima data dupa interventia mea brutala, dar ... a functionat! Acum aveam un telescop ce putea obtine focusul dorit si doamne ce fericit am fost cand am scos prima mea fotografie cu nebuloasa Orion. Zilele au trecut si skill-ul meu impreuna cu aparatura au evoluat ajungand azi la urmatorul set de astrofoto : Telescop Newtonian de 8" pe montura equatoriala CG-5 Finderscope Svbony de 60mm impreuna cu o camera planetara ZWO ASI 462 DSLR Canon 6D Mk2 si Sony A7 II , ambele full frame Filtru CLS de la Svbony si astept sa achizitionez un filtru L-Enhance de la Optolong. Toate bune si frumoase dar na, ca oricine, vreau mai mult si mai bun, asa ca m-am decis fiind o persoana DIY sa ma apuc de constructia unui refractor si zic constructia si nu achizitia,fiindca intotdeaua am avut o placere mai mare in a folosii ceva facut de mine decat cumparat. Am studiat piata, materialele din ce sa fac telescopul, ce focuser sa achizitionez , dar la sfarsitul zilei intotdeauna ma lovesc de problema opticii si imi este aproape imposibil sa gasesc o lentila de aproximativ 80 MM apochromata triplet. In cautarile mele, am dat peste acest forum si vin acum cu speranta ca or mai fii si alti colegi ce s-au lovit de astfel de probleme si poate ma pot ajuta. Mai mult decat atat, sunt deschis la orice intalnire de astronomi amatori unde in sfarsit pot si eu sa ma vad cu oameni pentru care astronomia nu e o nebuloasa. Va multumesc mult pentru ca ati citit aceste randuri si sper sa nu va fi plictisit prea mult. Mai jos puteti gasii cateva incercari ale mele la diferite nebuloase, galaxii si corpuri ceresti prinse din Bucuresti. Al vostru , Andrei