----------------------------------- Alexandru Savin 07 Ian 2021 12:12 ----------------------------------- Salutare tuturor, In varianta 1 ma gandeam la un Atik 314L sau ce mai e la moda acum (vad ca ASI e pe val), flitre narrowband roata filtre, un canon 200mm f2.8 totul comandat cu un RPi. Din pacate desi tehnic ar fi o varianta (cea mai) buna, lipsa de timp nu mi permite cat si bugetul (nu o sa pot sa cumpar tot din prima) Multumesc Stille, cam catre asta bateam si eu. Totusi un canon 6d are 680g iar canon 200mmm f2.8 are 765g. in total 1.44Kg. Sony a7s (489g) cu acelasi obiectiv ar ajunge la 1.25Kg. Pana la urma nu cred ca cele 0.2Kg sunt un castig urias sa trec la mirrorless. (gama diversa de obiective ce pot fi adaptate pe mirrorless, in schimb e singurul motiv ce ma mai tine cu gandul la el) EDIT: sa nu uit si adaptorul canon mount-mirrorless care mai atarna si el In the end, nu ma (mai) vad cu laptop, powerbank si un manunchi de cabluri, impiedicaturi si injuraturi undeva pe camp. :) Erwin, Star Adventurer chiar daca nu am o parere grozava despre el, cred ca e suficient pt expuneri de 30s. O varianta pe termen lung e sa iau totusi un iOptron SkyTracer care permite ghidajul si sa fac o automatizare cu RPi si Polemaster. dar iar, cabluri etc. O zi buna, Alex.