----------------------------------- Aurel 02 Ian 2021 16:21 ----------------------------------- @ erwin Multumesc de pont! Ce chestie! Chiar am verificat la vreo 2 magazine online de instrumente optice daca nu au cumva vreun magazin fizic in Bistrita, si bineinteles ca nu aveau. Asa ca am tras concluzia ca nu prea sunt sanse ... Si totusi, exista! O sa trec pe la ei... @tudor Da, m-ai convins! Nu as fi vrut neaparat ceva cu 30x sau 40x. Ci mai degraba mi-ar fi stat capul la ceva gen 8-18x40 sau 10-20x50. Filmuletul l-am dat ca exemplu pt ca este printre putinele review-uri care par sa arate realitatea. La multe altele, iti arata un zoom care pare enorm, de la minim la maxim si invers, dar permanent in perfecta claritate si fara nici un tremurat, chiar daca se refera la scule din mana, care eventual pot fi montate si pe un mic trepied. Oricum, o sa vreau sa testez un 20x atat din mana, cat si din mana rezemata de ceva, cat si de pe un trepied, sa vad cum sta cu tremuriciul in fiecare dintre situatii... Poate ma ajuta concitadinul meu Raul sa imi fac damblaua asta :D