----------------------------------- tudor 02 Ian 2021 12:22 ----------------------------------- @ tudor Cam asa este cu tremuratul la magnificatie mare? 30x25 ... vezi dupa minutul 1:30. https://www.youtube.com/watch?v=Do2JdgvIF58 Mda, cam naspa, recunosc... Acum imi dau seama ca nu mi-ati raspuns nici unul la punctul 7 din postarea mea... Inca mai reflectati la astfel de jucarii?! Stergeti-le de pe lista! Cu referire la punctul 7. Va asigur ca nu exista pe piata un binoclu sau monoclu zoom (indiferent daca "se lungeste sau nu") care sa il puteti folosii fericit din mana la peste 20x fara stabilizare electronica si mai ales de dimensiuni mici! Toate care sunt pe piata sunt BALOANE MARKETING! V-am mai spus, daca existau asa ceva le gaseati mai intai fabricate la firmele mari, dar nu se gaseste nici macar unul la aceste firme. Asta pentru ca aceste firme de prestigiu au un "blazon/standard" optic la care tin si nu fabrica jucarii zoom la binocluri si monocluri. Firmele mici in schimb, in disperare sa isi vanda produsele, au acaparat "piata jucariilor" pentru ca acolo nu exista concurenti puternici si nici cerere experimentata! V-am spus daca vreti zoom cu acces la puteri mai mari gen 30x 40x trebuie sa va orientati catre lunete terestre (spotting scop) care se folosesc static de pe trepied, acestea fiind folosite mai des la observarea naturii si sportul tir pentru a verifica tinta! La obiectivele foto este cu totul alta discutie. Cu tehnologia moderna acolo mai putem intalnii la "colosii" opticii zoomuri decente optic! Ba chiar uneori observam zoomuri ce ating si chiar depasesc in performante obiectivele fixe omoloage, dar foarte rar. Dar pretul acestor rare zoomuri este ca niciodata nu sunt asa de luminoase (au raport focal mare "f") in comparatie cu omoloagele lor fixe, si mai au si preturi astronomice!