----------------------------------- tudor 28 Dec 2020 13:30 ----------------------------------- Deci atentie ca sunt doua variante de Explorer Scientific LER 20mm. Una de 62grade si una de 52grade. Eu as alege Explore Scientific LER 20mm daca va referiti la varianta de 62 de grade! Dar daca este varianta de LER 52 de grade as alege BST 18mm chiar daca nu am avut asa ceva pe mana. Deci pentru oculare de camp larg aleg varianta care are cel mai mare camp, pentru ca deobicei tocmai asta asteptam de la astfel de oculare...camp cat mai mare pentru o cautare cat mai usoara a obiectelor astronomice, fiind oculare mai mult "de cautare" decat "de observare" ca sa zic asa! Bineinteles ca intra in discutie si cat de corectate sunt pe margini. Avand in vedere ca aveti un instrument cu un raport focal (f5) foarte pretentios la oculare, cred ca pe margini nici unul din cele propuse nu vor straluci (poate ma insel)! Asa stand lucrurile, macar voi alege ocularul cu campul vizual cel mai mare din cele propuse! Dar este o alegere a mea personala nu o luati neaparat ca cea mai buna!