----------------------------------- metalgibson 27 Noi 2020 21:53 ----------------------------------- Ridica-le Tudor, nu te teme de titanii infioratori ai astrovizualului de pe forum! Sa le facem concurenta ! :lol: Aseara am avut ocazia sa fac niste drumetii printre stele,timpul de afara favorabil cu un cer fara nouri si fara vint,dar o parte negativa totusi exista- "frigul" care ma facut sa abandonez turismul printre stele si sa plec acasa dupa o ora si jumatate de chinuri si Observatii. Despre chinuri- jumate de ora nu mi se primea sa Aliniez Goto-ul monturii dupa stele,mereu erori,si am ales calea rapida,alinierea dupa Luna,Marte si Jupiter. In timp de ora cit am rezistat la frig am urmarit urmatoarele obiecte ceresti: 1) Luna-care am si filmat-o cu camera CCTV LN300 conectata la monitor de 7 inch pentru camere CCTV cu Sdcard pentru inscriere Live a semnalului. Am incercat sa filmez si alte corpuri ceresti,dar montura nu urmarea normal,din cauza careia stelele se alungeau. Am deconectat Camera si Am trecut la Vizual prin Ocular. 2)Marte-urmarit de 3 luni consecutiv care rasarea de la est in geamurile mele. Jupiter,Saturn. 3)Andromeda M31,M110- din cauza Lunei si a pozitiei aproiate este greu Observabila. 4)De La Andromeda ,am plecat calare spre fetitele mele Albastrele ,Pleadele ,senzatiile au fost mereu ca la prima intilnire . 5)Apoi de la ele am trecut la roiurele,am vrut ceva Grecesc si zburat-am spre Perseutele celea doua. 6)Rasfoind prin lista obiectelor Deep Sky de la Comanda Go To,Alesesem directia urmatoare-Cascada lui Kemble.văzut cel mai bine cu binocluri cu un câmp vizual larg, cum ar fi 7,5 °, sau telescoape mici ca al meu. Cascada lui Kemble am vazuto ca o linie lunga din stele stralucitoare,un șir izbitor de atractiv de stele care par ca curg într-un grup de stele mai la vale(ca un roi rotund)NGC 1502(trebuie un barlow,sau ocular cu magnificatie mai mare pentru acest roi de la capatul de jos al Cascadei lui Kemble). NGC 1502 este cel mai bun obiect din Camelopardalis, un grup de aproximativ 45 de stele.NGC 1502 conține două binare Struve, Struve 484 și Struve 485. Cascada lui Kemble a fost numită după părintele Lucian Kemble, un astronom franciscan și amator din Saskatchewan care a contribuit foarte mult la arta observației astronomice. Părintele Luc, așa cum era cunoscut cu afecțiune, a murit de un atac de cord în primele ore ale zilei de 21 februarie 1999. 7)Roiul Hyades dintre Pleiade si Orion. Orionul nu si-a asteptat ceasul de data asta ,mi-a incurcat cladirea cu 5 etaje de la est,iar eu eram prea inghetat ca sa astept sa se ridice de dupa cladire. 8)NGC 1555/1554 Nebuloasa variabila Hind cu Steaua T-Tauri in mijloc,Doua stele Stralucitoare intre care ar trebui sa fie acel nour. 9)Roiul M38 10) NGC891,Galaxie ca o linie subtire slabă deslusita, alungită NE-SW și vizibilă doar cu viziunea periferica din cauza condițiilor cerului care nu au fost cele mai bune,Eh Luna asta ,mereu e de vina. Am mai urmarit inca 3 obiecte dar nu am dovedit sa transcriu denumirea lor de pe ecranul Comandei de la montura in telefon,se descarcase bateria la telefon,in care faceam inscriptii despre observatii.