----------------------------------- valy 20 Noi 2020 20:03 ----------------------------------- ..sau e jocul mintii? ..Pai nu degeaba am pus linkul de mai devreme cu picturile de pe asfalt, creierul percepe 3D combinand multe chestii, lumina, miscare, experienta, de aceea este foarte usor de pacalit cu niste imagini plate, zici tu ca este iluzie optica dar nu este, asa functioneaza creierul, sau mai bine zis atat de usor poate fi pacalit. Poate nici binoclurile nu sunt perfect aliniate si de aici creierul nici nu se mai chinuie sa reconstruiasca 3D-ul. Cred ca trebuie facut un blind test ca sa vezi defapt ce vezi, pui la 400m un cub sau poza unui cub si sa spui prin steroziviune care e plat si care e defapt 3D, eventual schimbi si binoclul, unul ieftin, unul scump, sa vezi daca nu cumva brusc poza devine 3D sau cubul defapt e plat. Pe de alta parte lucrurile variaza de la om la om, de la experienta la experienta, marja de eroare este destul de mare, mai depinde si de eventualele probleme pe care fiecare le are, eu de ex nu vad aproape deloc cu un ochi si totusi percep 3D, credeam ca am dat bani degeaba pe TVul 3D dar surpriza... Inclusiv varsta e un factor, de asemea pupila influenteazaperceptia 3D-ului, mai ales pe timp de zi incearca sa diafragmezi binocul ca sa dilate pupila.