----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Noi 2020 20:34 ----------------------------------- Aseara, Sambata 7 Noiembrie , am facut observatii de acasa , din oras, folosind dobsonianul de 200mm F/6.16. Cerul a fost qvazi-senin, cu pacla subtire la mare altitudine ''in blana de leopard''.A fost frig si umiditate ridicata, roua a siroit pe tub inca de la inceputul observatiei. Cand sunt asemenea conditii, pun telescopul la ''fezandat'' dar cu botnita , adica pastrez acoperita gura telescopului si toata partea dinspre portocular. In doua ore, durata medie a unei fezandari , telescopul ajunge aproape de echilibrul termic chiar si in acest mod, fapt confirmat de capacitatea acestuia de a rezolva stele duble subarc. Observatii : - Am efectuat ''calibrarea'' pe Albireo. Cautatoarele RACI 8x50mm si RDF le montez doar cand incep observatiile efective -Roiul M56 a fost rezolvat doar cu vedere periferica -Am revizitat M57 la care se vedea steluta de la periferia estica -In M 71 am vazut foarte multe stele slabe rezolvate -Cu regrete - nu eterne -poate va trebui sa corectez observarea roiului deschis Harvard 20 cu dobsonianul meu cel mic ''Ratusca ca urata'' de 125mm.Acesta pare a fi un roi mult prea slab luminos pentru acea apertura. Acum am notat : '' 154x/ Mark III...foarte discret ,multe stele cu vedere periferica,forma generala de trapez neregulat, cu o stea ''dubla'' la Vest si una ''tripla'' la Est pe latura de Nord''. -NGC 6886 : nebuloasa planetara de 11.4mv. Diametrul este citat undeva la 5'' dar in telescopul meu de 200mm ,la 308x /Lacerta UWA 4mm -cu si fara filtru UHC - nici vorba de asa ceva.Ceea ce am vazut a fost un disc infim cam de o secunda ,cel mult 1.5 '' diametru , un fel de steluta palida si ''pufoasa''. Nu o spun ca sa ma laud ci ca avertisment celor ce o vor cauta : daca nu as avea ocularele tabacite de numeroase observatii de stele duble subarc, nu as fi gasit-o. Este un obiect infiorator de greu de gasit , de aceea propun modificarea codului penal si pedepsirea politicienilor si functionarilor publici corupti cu obligativitatea gasirii acestei planetare. Daca n-o gaseste , sa i se taie cu foarfeca de gradinarit cate un deget la fiecare incercare nereusita. Va asigur ca daca ati avea apoi incidente in circulatie dupa eliberarea sus-numitilor, nu ar mai avea cu ce sa va arate '' SPU/Semnul Pacii Universale'' ! Spre Vest de NGC 6886 se vede steaua de aprox. 10 mv : HD 351570. Iar la Sud-Est se vede un asterism pe care-l voi numi ''Arbaleta'' a carui coada este inchipuita de o stea dubla. NGC 6886 este unghiul drept al unui asterism in forma de triunghi dreptunghic ,format cu doua stele. Incercand sa focalizez cele doua stele am observat ca ''dumneaei'' planetara nu vrea sa ia forma de stea , ci ,intr-o masura ridicol de mica ... ''se da mare''. Bun, v-am povestit, v-am sfatuit, v-am indrumat. Eu stau cu foarfeca la indemana ... cine urmeaza la incercare ? -NGC 6905/ ''Blue Flash Nebula'' este o nebuloasa planetara din Delfinul. Aceasta este mult mai usor de gasit si de observat , se vedea prin ocularul Baader zoom deja la grosismentul de 154x.La 308x , planetara se vede la mijlocul laturii vestice a unui asterism stelar in forma de triunghi isoscel foarte ascutit si cu varful spre Nord. Am vazut obiectul de forma aproximativ circulara dar vederea periferica mi-a soptit ca in conditii mai bune (sau cu Boylerul ?) se vor vedea detalii suplimentare. -Cautand NGC 6886 ,am vazut la Sud de roiul Harvard 20 o stea dubla si una tripla care insa sunt enigmatice. Acestea apar semnalate ca duble in PSA ,dar Taki Atlas si Cambridge Double Star Atlas ,dimpreuna cu Stellarium nu le recunosc ca atare. Deci cine sunteti Dvs. dragi stele? Incruntarea din sprancene ala Gabitza Sprancenatu (cel cu penzie lunara de 70.000 lei) si somatia ''bolentinu' la control'' nu m-au ajutat prea mult... PSA este harnic in ''a turna'' (specialitatea lui Gabitza - ''turnatoria'' , doar n-ati crezut ca primeste penzie de 70.000 pentru ''forjare'' ? ) stelele ca ar fi duble dar nu da nici un fel de detalii. -Theta Sge s-a vazut ca tripla iar o stea de langa asterismul care duce la NGC 6886 este si ea dubla in PSA dar fara stirea lui Stellarium .... :roll: :roll: :roll: -Lambda Cyg s-a vazut superb ''de superb'' la 308x cu filtru neutru dar vremea nu a fost buna pentru alte asemenea delicii... -NGC 7235 este un mic si dragut roi deschis din Cepheus , aspectuos la mariri mai maricele -Am observat apoi steaua Kruger 60, aflata la doar 13 ani lumina. Daca ma miscam suficient de repede as fi putut face vreo doua vizite pana acolo si inca sa va mai gasesc aici sa va salut. -Spre Est de Zeta Cep am dat peste o zona care soptea ceva deja in cautator. Campul lui Mark III s-a dovedit prea mic dar electrizant de frumos,am trecut la 41x / LV 30mm unde o splendida aglomerare de stele a ocupat cam o treime din camp : roiul deschis NGC 7380. Nu am vazut (si nici nu am cautat) nebuloasa asociata cu roiul pe cerul luminat de Luna ridicata binisor deasupra orizontului. -Spre Sud de NGC 7235 am ratacit apoi in niste campuri stelare care oriunde in alta parte a cerului ar fi purtat cu mandrie titlul nobiliar de Marquis de Amas de Cluster de Roi. Nu-i de mirare , acolo eram in plina Cale Lactee. -Omul oboseste chiar si de prea mult sublim. Asa ca am incheiat cu rezolvarea roiului deschis M52 si m-am refugiat la caldurica. Mircea