----------------------------------- Mircea Pteancu 14 Oct 2020 13:36 ----------------------------------- Erwin E adevarat ca STF 3056/ HD 225220 era la o altitudine mai mica ,dar nu considerabil mai mica. STF 3056 se afla la Vest de linia imaginara care leaga Almach si Mirach si este ''varful'' sau ''crestetul'' unui asterism stelar de forma cifrei 2.La ora 21 se afla la 45 grade altitudine/Stellarium. AC 14/ HD 8884 se afla la N-V de Alfa And/Alferatz si era la o altitudine de 55 grade/Stellarium. Nu am mai mentionat in raportul meu ceea ce numesc ''ascutirea ocularelor'' din seara de Duminica si pe care am efectuat-o pe Lambda Cyg , 16 Vul,13 Vul si Zeta Her. Primele trei au fost rezolvate cu ''surle si tobe'' la 308x iar Zeta Her a fost rezolvata in jumatatea vestica a campului.Aceasta semnaleaza o usoara decolimare remanenta si pe care o voi doftori cu ajutorul lui Armand si al sau colimator laser. Dar enigma ramane deoarece decolimarea minora ar fi trebuit sa afecteze si rezolvarea lui AC 14 , nu-i asa ? Ori AC 14 a fost nu numai rezolvat ci si separat. Armand Multumesc pentru detalii. Din ele inteleg ca, in reflectorul de 305mm, cele doua duble au fost cam la fel de dificile dar la STF 3056 ai avut seeing mai bun. Da, STF 3056 este o stea multipla, dupa Stelle Doppie acolo se vad sapte stele intr-un telescop mare. In dobul meu de 200mm trebuie sa se vada patru stele : primara si trei companioni. Pe cel de la 26'' mi-l amintesc, celor mai indepartati nu le-am acordat atentie din cauza proastei vizibilitati a lui AB. Sunt nemultumit si voi reveni cu prima ocazie la STF 3056. I-am comandat deja rama si raftul, nu ma pot intoarce pe planeta natala fara acest trofeu ... :oops: Binar Predator