----------------------------------- theogon 21 Sep 2020 17:40 ----------------------------------- M-am codit cam mult pana sa intervin, o fac totusi pentru a mai clarifica unele aspecte legate de jurisarea unor lucrari. Cum, necum am fost numit in componenta unui juriru la un festival international de umor. A trebuit sa vizualizez o mie si ceva de desene satirice pe o tema la moda: coronavirus. Desigur ca vizionarea si selectarea acestor imagini si apoi clasamentele intocmite si discutiile cu ceilalti membri ai juriului sunt consumtive de timp si energie. Desigur ca foarte multe din aceste imagini erau executate a artisti profesionisti si din punct de vedere tehnic erau de un inalt nivel, Doar ca am constatat ca multi dintre noi gandim de foarte mult la fel, iar mesajul desprins din aceste lucrari erau in fapt niste locuri comune, multe retorice si, desi plasticitatea lor era corecta nu aveau ( cele mai multe) acea specificitate, acea scanteie care sa le arunce in fata. Un juriu asta cauta (in noianul de lucrari bune) originalitate, personalitate, soc, In clasament diferentele pot fi si sunt infime si depind chiar si de hazard. Si acum sa revin, sunt convins ca si in UK aceste principii sunt cam aceleasi. In noianul de sute si sute de lucrari care din punctul de vedere al prelucrarii sunt impecabile, juriul cauta acea scanteie care poate face o imagine memorabila (lucru de altfel destul de rar si cateodata discutabil) Si cum astrofotografia este parte din nobila si sublima arta a fotografiei se supune rigorilor artistice care intotdeauna se ridica deasupra rigorilor tehnice (necesare totusi, dar nu suficiente) Am exprimat un punct de vedere care poate fi luat in considerare sau nu. Il felicit pe Gabi pentru succesele sale, pentru munca sa asidua si pentru prezenta sa continuua intre cei mai buni! Sa avem cer senin si sa ne vedem sanatosi sub soare, sub stele.