----------------------------------- zoth 20 Sep 2020 18:35 ----------------------------------- Felicitari Gabi! ... doi ani consecutivi pe lista scurta e un rezultat extraordinar! Referitor la imaginea castigatoare, ochiul meu zice ca omul a vrut sa creeze un efect de profunzime, foarte la moda in zilele noastre dar total nerealist. Nu mai departe de anul trecut au incercat sa faca si optica 3D cu rezultate indoielnice dupa parerea mea, la fel cum e si imaginea castigatoare de anul asta. Poate daca avea un camp mai larg, cum zice si Valy, efectul ar fi fost mai aproape de un 3D mai credibil. Dilema realitate sau arta in fotografia DSO ma framanta si pe mine de multa vreme. Nu sunt un cunoscator in domeniu dar fiind curios nu am pierdut nici o ocazie sa pun aceasta intrebare. Chiar si la intalnirile de la Lisa am pus-o. Ei bine reactiile au fost doua: - prima reactie a fost lipsa raspunsului, oamenii pareau oarecum incurcati. Logic asta ar insemna ca ori nu au habar ori nu le pasa ce e. Ambele variante au conotatii ciudate in opinia mea! - a doua reactie a fost in unanimitate: arta! ... ar fi mult mai dificil ca cineva sa caute realitatea in acest domeniu. In privinta soarelui, iti dau dreptate, ar trebui sa primeze realitatea dar probabil trendul zilei e altul.