----------------------------------- URANUS7 16 Sep 2020 09:47 ----------------------------------- Pai eu despre ce tot vorbesc aici, Valy ??? Abia acum te-ai prins? :P Iți dai seama cați s-au chinuit, săracii, sa scoată un DSO frumos, corect, pentru IIAPOTY... printre ei chiar oameni cu APOD-uri ??? Niște prosti!!! :P Sunt astrofotografi foarte buni, as da aici ca exemplu pe Paddy Gilliland, care au atacat deschis, public, pe organizatori, pentru acest mod de "jurizare" si evident n-au mai trimis poze la concurs. Evident, sunt comentarii pe FB foarte comice sau critice relativ la aceasta imagine gen: "Cred ca in juriu era doar Kim Kardashian", "Ma încadram și eu fără probleme sa câștig ... 😁", "Așa îmi ies și mie pozele: nefocusate. Credeam că problema e la mine", "Se premiază mediocritatea, ca nu cumva să se simtă discriminați diletanții.”, "Pai de ce sa te mai chinui sa ai stele cat mai mici pe toată suprafața sau fără tilt etc 🤣.... acum realizez ca totul era greșit .” , "Am crezut că e o glumă!". Ce dovezi in plus vrei? Culmea este ca au afirmat in clip ca a fost extrem de greu sa decidă învingătorul general. :P După o mobilizare intelectuala formidabil de dificila, iată: l-au găsit. Eu nu cred ca ai nevoie de o pregătire deosebita ca sa-ți dai seama ca ceva nu e in ordine cu aceasta imagine. Îmi amintește de primele mele încercări cu camera color Mallincam când eu nu știam sa focusez perfect si mai mult, curățam background-ul si-l făceam complet negru ca sa se vadă frumos stelele colorate. :)