----------------------------------- URANUS7 16 Sep 2020 07:40 ----------------------------------- Eu nu pot sa-i critic pe cei din juriu, imaginea are "ceva" aparte. Valy, crede-ma, majoritatea imaginilor trimise au "ceva" aparte, evident chiar si cele care nu sunt prinse in lista scurta. Eu primesc albumul asociat concursului si vad foarte clar asta. Așa cum am adăugat mai sus, prin acest tip de selecție, imaginile se îndepărtează de reprezentarea realității, astronomic vorbind, printr-o alunecare către un stil artistic, "de impresie". Efectul "artistic" promovat, deja excede propunerea concursului. Citește te rog încă o dată titlul concursului. Interesul organizatorilor este de fapt, unul mercantil, adică de expunere cu succes, contra cost, la Muzeul Royal, a imaginilor "premiate", care evident, trebuie sa facă si o impresie artistica, sa atragă cu orice preț in special publicul mai puțin cunoscător. Juriul nu poate decât sa susțină acest interes. Eu, pentru fiecare an in care am intrat in lista scurta si/sau pe locul 2 /3. am fost solicitat sa semnez o declarație precum ca sunt de acord ca imaginea mea sa fie expusa la Muzeul Royal (evident in scopul lor financiar). Ei, tot staful muzeului, astronomii profesioniști de la Observatorul Greenwich, întreținerea clădirilor, toate se plătesc si din acest câștig al muzeului. Site-urile lor sunt pline de invitații cat mai atractive pentru vizitarea galeriilor Royal Muzeum (contra cost, evident). Vând albume foto ce conțin imaginile astro premiate sau cele din galerie, vând accesul virtual la galerii, etc. Aceasta situație explica deci "alunecarea" către efectul "wow' cu încălcarea unor norme minimale in reprezentarea corecta, realista, din punct de vedere astronomic. Ai înțeles? :P Efectul "wow" ar trebui declanșat EXCLUSIV prin acuratețea de reprezentare REALA (prin rezoluție, corectitudine, lipsa artifacte, stele corect si clar reprezentate, nuanțe potrivite de culoare, etc) a elementelor cadrului surprins in fotografie, nu de efecte "artistice" aberante prin care scopul concursului este de fapt deturnat.