----------------------------------- URANUS7 15 Sep 2020 17:54 ----------------------------------- Concursul Internațional de Astrofotografie - Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020 secția "Our Sun". A 12 ediție a acestui concurs internațional s-a desfășurat într-un stil cu totul inedit, din cauza pandemiei de Covid-19 si anume in condiții ON-line, folosindu-se cunoscutul soft ZOOM pentru obisnuita "Festivitate de Recepție" a celor din listele scurte si a câștigătorilor. Întreaga ceremonie de premiere la concursul Internațional "Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020" a fost difuzata pe canalul FaceBook al Muzeului Regal Greenwich si poate fi vizionata oricând, aici, in aceasta înregistrare. Mărturisesc, autocritic si rușinat, faptul ca nu am reușit sa câștig decât un loc in lista scurta a secției "Our Sun", deci niciun loc pe "podium". Singurul meu "record" nou este acela de a fi fost prins in lista scurta 2 ani consecutivi: 2019 si 2020, in 2019 urcând chiar pe locul 2 după cum unii poate își mai amintesc, încă. Lucrurile se schimba dinamic in ceea ce privește acest concurs, in sensul ca din ce in ce mai mulți competitori își îmbunătățesc substanțial abilitățile si in același timp numărul aplicanților creste (in acest an au fost peste 5000). Se pare ca doar intrarea in lista scurta cere acum un efort substanțial si in niciun caz câștigătorii de la primele ediții nu vor mai avea, acum, aceleași șanse, daca nu vor fi muncit din greu ca sa-si îmbunătățească performantele. Pe de alta parte, preferințele de selecție ale juriului "aluneca" spre un stil fantezist, modern in exprimare, as zice chiar ușor abstract, ceea ce împinge aspectul imaginilor alese in afara normelor de procesare clasica a imaginilor si de ce sa nu zic, in afara realității pe care ar trebui s-o reprezinte. De exemplu, câștigătorul general (premiul de 10000 lire) a venit cu o imagine pentru Galaxia Andromeda iar acolo, stelele din zona periferica erau puternic defocusate, gradul de focusare crescând pe măsura ce zona din imagine era mai aproape de centrul galaxiei. Foarte bine, as fi fost de acord de pilda, daca toate stelele din zona periferica ar fi avut un trail orientat către centru, astfel încât sa dea senzația apropierii către centru cu viteza luminii. Dar așa... grosolan defocusate, mi se pare absolut jenant, pentru un asemenea concurs, atâta timp cat nu se transmite niciun "mesaj" in felul asta. Personal am ghicit anterior si aceasta "preferința" a juriului, spre o exprimare "abstracta", asa ca am trimis pe lângă alte 9 imagini, îndelung muncite, o a 10-a, stilizată către abstract, cu care culmea, am câștigat poziția in lista scurta si pe care o voi atașa mai jos. Locul 3 câștigat de cunoscutul Alan Friedman este bine-meritat, ba chiar cred ca ar fi putut ocupa si locul 2. Despre celelalte locuri de pe "podium" nu doresc sa comentez in niciun fel, aici. ;) Rămân la ideea ca cei care apreciază cel mai bine calitatea unei imagini nu pot fi decât cei care au avut realizări notabile in trecut sau chiar le au in prezent si știu ce înseamnă sa muncești fără erori, la o imagine, deci o "simt" cel mai bine. Nu cu membrii propuși "din burta" pentru juriu si care habar n-au despre toate normele ce fac o imagine sa devina de înaltă clasa. Doar bazându-se (după cum spun ei) pe un efect "wow" (care desigur se declanșează diferit si subiectiv de la o persoana la alta din juriu), nu pot fi alese corect imaginile câștigătoare, ba mai mult, prin aceasta selecție se îndepărtează de reprezentarea realității, astronomic vorbind. Îmi amintesc de pilda ca la concursul din 2016 o poza premiata a fost una care reprezenta luminatorul interior al unui bloc de periferie, văzut de jos către cer, la geamuri pe sfori atârnând rufe puse la uscat si in vârf abia deslușindu-se niște stele pe peticul dreptunghiular de cer rămas vizibil. Efectul "artistic" promovat deja excede propunerea concursului. Interesul organizatorilor este si unul mercantil, adică de expunere cu succes, contra cost, la Muzeul Royal, a imaginilor "premiate", care evident, trebuie sa facă si o impresie artistica, sa atragă cu orice preț publicul mai puțin cunoscător. M-am obișnuit cu gândul ca selecția finala are un grad înalt de subiectivitate așa încât încerc sa acopăr cu cele 10 imagini ce pot fi trimise, un spectru cat mai larg de "preferințe" pentru juriu. :) Oricum, aprecierile primite de la astrofotografi foarte valoroși din toată lumea, contează mult mai mult pentru mine decât locul imaginilor mele la acest concurs. E bine totuși sa "sincronizez" aprecierile celor doua "tabere", pentru a ma formaliza într-o societate in care formalismul are încă o pondere. :P