----------------------------------- saiph 04 Sep 2020 14:20 ----------------------------------- Asa cum probabil cativa dintre voi stiti, am mai lucrat la un ocular in ultima vreme. Am incercat sa obtin un ocular cu camp mai larg, combinand designul dublu Plossl cu unul Kaspereit (care este o derivatie a unui Erfle). La piece de resistance a fost un dublet negativ lipit si acoperit gasit pe SurplusShed cu ocazia unor reduceri. Nu mai zic cat a fost transportul, ca face de ras tot efortul :lol: Asa cum se vede si in schita ocularului (e fara hasuri pt ca de-aia, ca sa nu mai avem surprize cu efectul de resort la partea posterioara a puristilor), avem de-a face cu o pereche de dublete (spre ochi) lipite si acoperite, provenite de la un fost binoclu (32mm f/4), un dublet intermediar lipit si acoperit ramas de la un alt binoclu (41mm f/4) si un dublet negativ pe post de lentila de camp (34mm f -135mm). Corectia cromatica si a campului pare destul de buna, deschiderea aparenta incadrandu-se in jurul a 60 grade - nu am avut cum sa masor prea bine din cauza eye reliefului urias si a efectului de tunel in momentul in care ma apropii cu ochiul prea mult de prima lentila; am testat pe Tair-3S la F/4.5, pe un C80ED la F/7.5 si pe un Cassegrain 12" la F/20 pana acum, cu rezultate destul de apropiate calitativ. Desi, ca si in cazul "Big White" si acest ocular contine o portie zdravana de sticla, caracteristica sa principala este versatilitatea, putand fi utilizat atat pe standardul de 2", cat si pe cel de 1.25" - iar asta gratie carcaselor printate 3D prevazute cu filete :) Focala pare sa fie tot in jurul a 50mm, desi speram (cel putin din calculele preliminare..) sa il aduc undeva in jurul a 40-45mm. Dimensiunile sunt cele din imagini, ceva mai compact decat Big White. Inca nu m-am gandit la un nume pt el, asa ca pana atunci ii vom spune "Big White's Little Brother" :D