----------------------------------- Laci-B 21 Aug 2020 20:05 ----------------------------------- Multumesc de sfaturi.Da,Delta Titanium porro nu se mai fabrica de vreo trei ani.Desi nu eram sigur ce se intamla,am observat ca la vreo 4 magazine online figura ca fiind pe stoc,dar cand ii sunam spuneau ca de fapt nu e,toti promiteau sa-l achizitioneze si ca ma vor suna,ceea ce nu s-a intamplat.Atunci am realizat ca probabil nu se mai fabrica.De curiozitate am cautat totusi cam cu o luna in urma si am gasit un magazin cu articole de vanatoare care zice ca-l are.D-voastra imi recomandati Delta Forest II 10x42.De acest binoclas am auzit lucruri bune prin majoritatea recenziilor...Si mai si Delta Chase 10x42 ED,doar ca la pret cel putin dublu...Dar ambele sunt roof.Adica...eterna intrebare:ROOF SAU PORRO?...Bun,stim ca fizic cele roof sunt mai mici si mai compacte,dar cum e cu optica,daca,sa zicem,punem unul langa altul un roof si un porro,de aceeasi calitate,cu exact aceeasi parametrii optici.Am mai spus-o,nu am experienta mare,am folosit pana acum doua roof-uri si mai multe porro-uri.Imaginea unui roof este plata.Imaginea unui porro are profunzime,este 3D...Conteaza?...Nu stiu pentru altii,dar pentru mine da.De acord,roof-urile sunt in general usoare,sunt waterproof,si desi sunt mai mici imi par mai solide,in timp ce porro-urile,desi mai grele in general,constructiv mi se par mai fragile.Ar fi multe de zis...Eu folosesc ambele tipuri pentru a descoperi secretele naturii,dar daca as fi intrebat,strict optic,ce prefer,as raspunde clar:porro.