----------------------------------- Laci-B 20 Aug 2020 21:29 binoclurile Delta Titanium porro ----------------------------------- Buna seara.De ceva vreme ma interesez de binoclurile Delta Titanium porro (deci nu cel roof,HD),varianta 10x42 in special.Poate colegii de forum pot veni cu ceva informatii in plus.Am citit cate ceva de Delta Titanium 10x42 porro pe un site in maghiara,Asztrofoto.hu,legat de un test la care au participat 9 binocluri in total,toate 10x42,si unele din gama mai ieftina,cum ar fi Nikon Aculon 10x42,dar si nume mai mari,cum ar fi Minox BV,Opticron Trailfinder 3 sau Nikon Prostaff 7.Comparatia s-a bazat pe 10 parametrii importanti,luate la analiza pt. fiecare binoclu.Ei bine,oamenii astia,caci ele au fost probate de mai multi,spun ca Delta Titanium a iesit pe primul loc la calitatea imaginii!...Dar ca a iesit mai slab...la ce oare?...Ati ghicit:ROTITA DE FOCALIZARE.Care merge mai greu...Da,aceeasi problema era amintita si prin review-uri,in alea putine pe care le-am gasit.Unii mai spuneau ca ii deranja un pic la ochi cauciucurile ocular,un pic cam tari...Prin urmare,ma tot gandeam ca ar merita,pentru caliatea optica,lucru care pentru mine e pe primul loc.Insa ma tem ca ar fi greu de utilizat datorita hibelor sus-amintite.Caci usurinta in utilizare e relativ esentiala.V-a trecut prin mana acest binoclu,stimati colegi? E o problema atat de mare cu acea rotita? Pana acum am avut un singur binoclu Delta,anume Delta Entry 10x50,care,o spun drept,mi-a facut o impresie buna,chiar foarte buna.Un binoclu de calitate la pret bun,clar.Foarte corect executat mecanic si optic,cu o optica clar peste pretul care-l are.Dezavantajul mai mare ar fi ca e un pic greut pentru a-l lua cu tine,840 grame,insa e excelent in regim astro,l-am si probat.Si inca ceva...Ati ghicit ce?...Rotita de focalizare.Da,mergea greu,iarna afara practic inghetase.De ce "mergea" greu,de ce vorbesc la trecut? Am remediat treaba.Am pus un pic de lubrifiant cu o seriga,doar acolo unde trebe,am lasat sa intre.Ei bine,acum merge brici!...Mai usor decat la orice alt binoclu.Sa fie atat de simplu si la Delta Titanium 10x42? Nu stiu.Poate primesc un sfat bun de la colegii mult mai experimentati ca mine.