----------------------------------- Herr_Alien 26 Iul 2020 09:48 ----------------------------------- Multam fain. Optica imi pare decenta, si imi place genul asta de 'tuning'. Pe partea optica am vrut initial sa acopar prismele din apropierea obiectivului, apoi sa verific distantierul dintre lentilele ocularului, daca este bine inegrit, si de ce nu, marginile lentilelor ocularului. Ei bine, distantierul era intr-o stare buna, si nu necesita interventii. Asa ca am renuntat sa mai demontez ocularele, si m-am multumit doar sa acopar prismele din fata. Am folosit bucati de carton, inegrite cu un marker. Cu ocazia asta, am lipit de fiecare capac al corpului de prisme cate un saculet de silicagel. Tot pe partea optica, am remediat eroarea rotationala prezenta in jumatatea stanga, apoi am redus eroarea de colimare la valori acceptabile in plaja de distante interpupilare in care lucreaza binoclul. Pe partea cosmetica, m-am concentrat pe lipsa bonetele ocularelor si a inelele decorative ale obiectivelor; pentru scala gradata cu distantele interpupilare am mai avut unele recuperte de la binocluri luate special pentru piese. Bonetele ocularelor sunt inca provizorii. Am avut dificultati, deoarece zona de fixare a bonetelor are un diametru mare (aproximativ 32 mm). In plus, distanta de ocular mica (maxim 15mm?) respectiv faptul ca ocularele erau destul de 'infundate' in bratul portocular, nu permitea o boneta prea inalta. M-am multumit, pe moment, cu niste garnituri de cauciuc, de la mufe pentru tevi de plastic, de 32 mm. In momentul in care garnitura atinge arcada, vad tot campul vizual, fara probleme. Fiind insa destul de joase, si de diametru mare, lasa cam multa lumina de afara sa intre in ochi. Cea mai buna solutie aici ar fi un soi de ocluzor de cauciuc, din acela care se lipea pe lentila ochelarilor. Forma un pic alungita in lateral i-ar permite sa se descurce mai bine decat garniturile. Pe post de inele decorative la obiective am folosit portiuni din mufe de 40mm. Mai precis, e vorba de acea zona un pic mai larga unde sta garnitura de cauciuc. Ele se fixeaza spre obiective infiletandu-le un pic fortat, si nu au dat semn ca pleaca accidental. Inainte de a le fixa am smirgeluit interiorul lor, si le-am dat apoi cu marker negru. Pentru curelusa de atarnat la gat am folosit 1m de panglica de poliropilena si doua catarame stil slip-lock.