----------------------------------- Mircea Pteancu 05 Iul 2020 14:13 ----------------------------------- Marius Propunerea ta este foarte buna,multumesc ! Ca sa nu trebuiasca sa refac intreg tabelul, am incheiat in acelasi format observatiile lunii prin sesiunea de observatii din seara de Marti ,30 Iunie. Am folosit acelasi dobsonian de 200mm ,ascuns de lumina Lunii in umbra casei. Singurul obiect de alt tip decat stea dubla-multipla,observat Marti seara, a fost roiul deschis NGC 6910 /''Rocking Horse-Calutul'' din Cygnus. Triplele 17 Dra si STF 2146 au fost cele mai spectaculoase iar HU 235 si Lambda Cyg au fost cele mai dificile. Inca nu pot sa inteleg pe deplin de unde provine dificultatea rezolvarii lui Lambda Cyg care ,la separatia de 0.92'' si Delta mag = 1.5mv nu este nici pe departe cel mai fitzos obiect cu care ''m-am rafuit'' ... :roll: Tabelul ''dublelor selenare'' din atasament contine 54 de stele duble/multiple dintre care cele 12 subliniate cu galben sunt cu siguranta reobservari. Posibil sa fie 14. Una peste alta , in aceasta perioada ,am vazut in jur de 40 de stele duble/multiple neobservate pana acum. Si toate acestea multumita lui Lady Luna ! Dupa cum cercetatorii britanici au demonstrat ca ''exista viata si dupa bere'',tot asa pot sa afirm ca ''exista stele duble si dupa 1 Iulie''. Am facut observatii Miercuri 1 Iulie si Sambata 4 Iulie. In total am observat 21 de stele duble/multiple dar ,dintre acestea doar opt sunt ''noutati'' in panoplia lui Binar Predator : STT 482 Cep HO 200 Her STF 1694 Cam SHJ 136 Cam HJ 2682 UMi HU 908 UMi STF 1972 UMi WAL 70 CrB Celelalte 13 stele duble/multiple sunt reobservari ,fie ale unor obiecte vazute la sfarsitul lui Iunie ,fie vazute prima oara ... cine stie cand...precum Polaris,Izar,Delta Boo sau Alkalurops. De multe ori insa, reobservarile pe care le efectuez au un scop in sine. Astfel, aseara am testat la duble filtrul gri neutru,unul dintre filtrele ajustate cu ajutorul deosebit al colegului nostru zoth. Am aplicat filtrul la observarea la G=277x / Barlow Hyperion 2.25x+ Sirius 10mm Plossl , a lui Lambda Cyg si Zeta Herculis.Filtrul a fost atasat la intrarea in ocular. Rezultatul obtinut a fost o imbunatatire drastica a contrastului si reducere notabila a ''fanfarei'' de artefacte instrumentale care insotesc imaginea unui newtonian. Mircea