----------------------------------- Mircea Pteancu 28 Iun 2020 21:43 ----------------------------------- Vineri 26 Iunie a.c. : cer senin dar turbulenta ''laic iujual'', sa fi fost Pickering 4/5. Luna fiind binisor deasupra orizontului toata seara inseamna ca-i timpul sa observ stele duble. Atat cat permite Maria Sa Turbu ... M-am ascuns cu telescopul in umbra casei si ,din acel moment,parca nici nu a existat Luna. Orice tigru isi ascute ghearele inainte de a purcede la vanatoare. Asa si eu, ''mi-am ascutit ocularele'' pe Rho Her si STT 329, dubla din acelasi camp vizual cu ea. Cu tot cu acestea ,am vazut 14 duble. Diamantele coroanei au fost in acea seara STF 2049 si STF 2094 ,ambele avand o separatie de 1.1''. Numai potrivite sa le rezolv la 154x cu ocularul Baader zoom. Ceea ce este de asemenea notabil la STF 2094 este faptul ca se vede la 154x in acelasi camp cu nebuloasa planetara NGC 6210 din Hercules. Ca sa intaresc un pic aroma de Deep Sky a serii ,am incheiat cu observarea roiului sferic M 92 care s-a rezolvat partial in vreo 20-30 de stele, cu centrul pastrand aspectul luminos ,cetos. Privind la sirurile de stele in vortex ale acestui roi, mie mi s-a parut ca acestuia i se potriveste mai bine numele de ''Spiral Cluster'' decat lui M34. Dar ma rog ... ''de gustibus ...non spiralandum'' ! :P Spor la observatii,Mircea