----------------------------------- tudor 25 Iun 2020 10:53 ----------------------------------- APM 16x80 ED APO vs APM 16X70 ED APO Impreuna cu colegul Julliano am comparat binoclurile noastre APM ED APO de aperturi diferite Mecanica, constructie, finisaje, design Sistemul constructiv al corpului la APM 80 este "sistem Zeiss" adica tuburile obiectivelor se infileteaza in incintelele prismelor. Iar la APM 70 sistemul constructiv este "sistem Bausch & Lombe" adica tuburile obiectivelor si incintele prismelor sunt un singur corp turnat! Diferente am observat si la coating; APM 70 pe langa nuanta de olive are si tonuri palide de albastru si coatingul este per total mai discret. Prismele sunt acoperite la amandoua instrumentele cu un strat antireflex verde intens! Din punct de vedere al finisajelor si al designului exterior imitatia de piele de pe APM 70 ii confera aerul unui instrument mai ingrijit si mai de lux. APM 80 are finisajele mai cauciucate! Diferenta de greutate este de aprox 500g, dar nu aceasta il face mai greu de tinut in maini pe APM 80, ci diametrul mai mare al tuburilor. Comparativ, APM 70 fiind mai putin voluminos, e mai portabil si mai versatil. Performante Optice 1. Observatii terestre pe timp de zi: Luminozitatea este cu putin mai mare la APM 80. Este o diferenta mica dar se poate observa! diferenta de apertura! Rezolutia pe centru mi s-a parut similara in ambele binocluri. Rezolutia pe margini mi s-a parut putin mai buna la APM 70 Contrastul este mai mare la APM 70 Aberatiile cromatice sunt gestionate identic in ambele binocluri Distorsiunea de camp similara Distanta de privit la oculare este identica. Ce ni s-a parut curios este ca APM 80 avea campul vizual un pic mai mic decat APM 70 ceea ce sugereaza poate o putere foarte usor mai mica la APM 70, chiar daca in specificatii apar ca egale. Poate datorita raportului putin atipic la APM 80 a rezultat o magnificatie un pic mai mare. 2. Observatii astronomice Am testat in Herastrau impreuna cu Julliano si Daniel "artileria grea". Am facut o comparatie optica de pe trepiede pe stele. Conditiile atmosferice au fost proaste, adica nori care se plimbau rapid. Plus ca datorita luminilor orasului am fost limitati doar spre partea de zenit care era cat de cat mai acceptabila. Acest lucru ne-a facut sa ne contorsionam si sa ingenunchem in fata binoclurilor noastre :) Dar astea au fost conditiile cu astea am defilat, ce sa ma mai lamentez atat! Iata pe scurt rezultatele: Au fost vazute in graba printre nori M13, M81, NGC 6802 (Umerasul). Insa am zabovit mai mult cu testele comparative la urmatoarele obiecte DSO: Mizar a fost despartit cu succes in ambele binocluri dar parca un pic mai punctiform prin APM 70. APM 80 a arata stelele mai stralucitoare dar cu o foarte usoara insinuare de astigmatism. Albireo a fost despartit usor de ambele binocluri vazandu-se frumos diferenta de culoare dintre cele doua stele (rosu si albastru). Redarea culorilor este identica la aceste binocluri! Marele roi deschis Melotte 111 s-a vazut spectaculos in ambele instrumente, dar APM 80 arata stelele de la limita instrumentelor mai usor, fiind mai luminos. De exemplu stelele de magnitudini mai mari din jurul stelei 16 Com s-au vazut mai usor prin APM 80. Si prin APM 70 aceste stele se vedeau dar cu un efort un pic mai mare. Aici diferenta de apertura isi spune cuvantul! Per total stelele din acest roi stelar erau mai stralucitoare prin APM 80. In schimb prin APM 70 stelele apareau mai punctiforme, fara astigmatism si asta chiar pana pe margini! Nebuloasa Inel M57, pentru cerul de Bucuresti si partial innorat, s-a vazut surprinzator de bine prin ambele binocluri chiar si cu o usoara nuanta albastra ca o stea defocusata!!!! Parerea mea este ca aceasta a fost cea mai spectaculoasa imagine a serii! Concluzii Aceste binocluri, la observatiile cerului, si-au desvaluit un pic mai bine punctele forte si punctele slabe, decat la observatiile terestre. Astfel aici am observat mai usor caracterele acestor binocluri: Unul este voluminos fiind luminos ca un aspirator de lumina, iar unul este mai putin luminos dar un pic mai bine corectat optic. Binoclul mare arata stele mai scanteietoare cu o imagine placuta mai de impact, iar cel mic are o imagine mai temperata, dar un pic mai corectata, fara astigmatism, cu stele un pic mai punctiforme chiar pana pe marginea FOV -ului. Dar in orice caz aceste diferente de "nunanta" sunt mici si le poti vedea doar la o analiza atenta, alternand de la un binoclu la altul, binoclurile fiind mai mult asemanatoare decat diferentiate. La APM 70 admir imaginea ortoscopica, versatilitatea si designul mai atent lucrat. Acest binoclu, la limita, poate fi tinut si in maini pentru o survolare rapida a cerului. In schimb la APM 80 admir plusul de lumina, la stele fiind cel mai luminos binoclu testat de mine. Dar pretul platit este ca acest "monstru" trebuie "stapanit" de un trepied bun! Eu personal nu am mai intalnit la alte binocluri o asemenea imagine pe stele care sa iti creeze un soi de dependenta, cum este cea data de aceste binocluri APM! Aceste doua binocluri sunt cele mai bune binocluri astronomice testate de mine, deocamdata :)