----------------------------------- Dbird 17 Iun 2020 12:54 ----------------------------------- Sa o luam pe rand , pana nu il strici de tot ! 1- daca ai desfacut ambele tuburi port obiectiv si le-ai insurubat la loc ...si sa produs decolimare , inseamna ca ai pus tuburile pe dos !!! Inverseaza tuburile din nou si va rezulta COLIMAREA initiala!!! NUU interveni la prisme !!!!!!!! 2- Atasat am izolat poza ta si am subliniat cu o linie galbena reflexia ta ... aceasta este ? Oricum ... conform desenului de asta data , reflexia pare mai sus dar tot o linie... in principiu este o muchie mai slab prelucrata la una din prisme... dupa mine ... Daca este asa, inseamna ca nu ar trebui sa apara decat atunci cand privesti un obiect extrem de luminos (bec de stalp electric, reflector, soare ..etc) situatie in general nederanjanta ..caci niciodata nu o sa privesti asa ceva cu binoclul. Deci in observati normale pe zi si pe stele ea ar trebui sa dispara complet ... nu ar trebui luate masuri... e o situatie ce se intampla la multi fabricanti... lasata asa si neremediata deoarece fenomenul nu deranjeaza. Daca nu am inteles prea bine sau punctul 2 poti sa il infirmi , te rog sa imi comunici cu mai multe detalii problema...caci inseamna ca nu am inteles. Atentie la punctul 1 !