----------------------------------- Mircea Pteancu 17 Mai 2020 19:56 ----------------------------------- Observatii de Joi 14 Mai 2020 cu dobsonianul ''Toleascop'' 200mm : Transparenta atmosferica scazuta ,turbulenta 4/5 Pickering. *HJ 1234 AB din Cainii de Vanatoare este o dubla optica foarte democratica cu separatie de 28.6'' dar cu Delta mag de 4.1mv.Doar atat am vazut. Dar exista un clenci la aceasta stea : A este o dubla formata din Aa si Ab,companionul de 11.55mv fiind separat de primara prin 1.4''. Oare voi putea vedea aceasta steluta ? Tabelul lui Sissy Haas spune ''FSNiet''...:cry: Incercarea moarte n-are ! *25 CVn are primara alba de 5mv iar companionul de 7mv este separat prin 1.67''. Este o alta dubla de colectie ,foarte usor de gasit la sapte grade spre Est de Cor Caroli ,ambele stele fiind situate pe declinatia de 38 grade.O recomand cu drag ! *Urmatoarea a fost STT 269 , o stea multipla pe care o recomand cu mai putina caldura. Ce-i drept , AB-C este foarte accesibila datorita separatiei plicticoase de 123''. Dar StelleDoppie a facut de mi-a trecut intr-o clipa aceasta stare de superior plictis ( ''...dom'le ,da ' ce l-o fi apucat pe Struve Junior sa treaca si steaua asta in cataloage...'' ) : AB are separatia de 0.3''. Eu (avand brusc treburi in alta parte) las placerea colegilor cu telescoape de 40-50 cm.:wink: Folosind documentul WDS spre care ne-a indrumat MariusP (inca odata multumesc +++++) ,aflam ca STT este indicativul dublelor descoperite de catre Otto Wilhelm Struve- activ ca dublist intre 1840 si 1860 si care a descoperit 551 de stele duble,dintre care 259 sunt duble fizice (adica 47%). La numarul de stele duble descoperite, de pilda John Herschel il intrece de departe pe Otto cu cele 5167 ale sale. Dar numai 7% dintre acestea s-au dovedit a fi sisteme fizice ,restul sunt duble optice. In atasament il vedem pe Otto Vasilievici Struve intr-un portret de Ivan Kramskoi si preluat de pe Wikipedia. *S 654 este o alta dubla larga ,cu separatie de 71'',cu companionul in cadranul III. Dar este una dintre cele 33 de duble fizice descoperite de catre ghinionistul James South. De ce ghinionist ? Oare n-ati auzit de scandalul telescopului Dunsink !? *STF 1825 este o dubla frumusica aflata ''fix'' la un grad spre N-E de Arcturus. Separatia este aici de 4.4'', iar PA =152 grade. *Ca sa dau serii de observatii si o usoara savoare Deep Sky, am observat galaxia M94 ,bine vizibila in ciuda conditiilor vitrege. In schimb, M63 a fost abia vizibila. Am observat la final Izar /Pulcherima /Epsilon Boo si am inchis ''bottega''. Mircea