----------------------------------- Mircea Pteancu 17 Mai 2020 12:57 ----------------------------------- FlorinC Multumesc pentru cuvintele frumoase si incurajatoare ! Ma insufletesc mult rapoartele tale de observatii si ale celorlati colegi de hobby cu care impartasim acest frumos domeniu al Astronomiei. Cat despre muzica ...jos clopul cum se zice pe la noi, vad ''ca le ai'' cu muzica, o cunosti in detaliu. Poate nu-i o intamplare ca cel mai mare astronom al tuturor timpurilor ,vorbesc despre William Herschel,a fost intai muzician. vicu60 Multumesc pentru aprecieri ! Ai o evolutie foarte frumoasa,te asteapta nenumarate satisfactii si minunate observatii in domeniul stelelor duble. Iulian Foarte frumos, e bine ca vedem si noi stelele duble mai de aproape. Fotografia lui Porrima ti-a reusit foarte bine, cu separatie excelenta, felicitari ! Despre Mizar - prima stea dubla observata in istorie ,ce sa vorbim , nu prea am vazut fotografii la aceasta rezolutie. Vad ca Izar e dificila si la pozat. Nu voi uita niciodata cat ma chinuiam in timpul uceniciei mele de dublist sa rezolv Izar. Imi va face placere sa vad in viitor si alte asemenea actiuni de ''paparazzi'' in lumea dublelor ! O Duminica placuta va doresc tuturor , Mircea (ar prinde bine deseara si un pic de cer senin ...)