----------------------------------- dmtr69 26 Mar 2020 09:44 ----------------------------------- Am folosit sistemul pe newton ( uite topicul: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=186216#186216 ). In principal ajuta la pozitionarea secundarei exact in centrul focuserului. Insa camera trebuie pregatita inainte (colimata)-imaginea sa nu faca cercuri atunci cand o rotesti in focuser. Camera trebuie verificata in prime focus (fara lentila) cu un telescop colimat: cu un soft cu mira (crosshair), rotind camera in focuser, imaginea trebuie sa fie fixa, altfel senzorul nu este centrat. Dupa centrarea senzorului se pune lentila in montura ei (M12 sau C-mount). Se testeaza din nou camera prin rotire (focalizarea se face pe secundara, pe marginea interna a tubului focuser sau pe ceea ce te intereseaza in interiorul newtonului sau RC-ului). Daca imaginea se roteste atunci lentila nu este colimata- axa optica nu corespunde cu axa mecanica a monturii ei ). Crede-ma ca am incercat mai multe lentile M12 si c-mount( cu focala necesara pentru a vedea bine ceea ce te intereseaza in tub), nu am gasit nici una colimata. Ca sa o colimezi, trebuie sa o faci la fel cum o faci cu un laser: prindere cu 6 suruburi, ca la gamera de ghidaj si nu in montura ei. Este foarte dificil, lentilele sunt mici, stau aproape de senzor si trebuie sa fie si focalizate pe tinta. In tot acest timp senzorul trebuie sa ramana centrat fata de focuser. M-am chinuit cu o camera web Philips SPC900 sa fac asta, dar am renuntat- aveam nevoie de focalizare in doua puncte. De aceea am folosit sistemul afocal mai sus. Luneta este mai usor de colimat, iar camera preia imaginea din ocular.