----------------------------------- Erwin 26 Mar 2020 06:47 ----------------------------------- La tranzitul lui Mercur am instalat montura înainte de trecerea Soarelui la meridian. Am folosit umbra unui stâlp de iluminat lângă care m-am așezat. Am pus un obiect pe jos (terasa București Mall) în dreptul umbrei exact la ora când Soarele a trecut la meridian. Înainte de asta am nivelat cât de bine am putut trepiedul astfel ca altitudinea să corespundă cu gradațiile pe pana ecuatorială. Mi-a reușit o aliniere polară mai precisă decât făcusem cu Polara pe timp de noapte (reticulul lunetei este simplu, nu are gradația orară, lipsește o flanșă de la suportul lunetei polare). Am urmărit tranzitul cu cassegrain-ul clasic de 200mm F/15 și la 3m focală cu camera ASI290mm nu am avut drift aproape deloc, făceam mici corecții la intervale mai lungi de jumătate de oră. Nici acasă de pe balcon nu văd nordul. Am încercat metoda driftului pe timp de noapte, folosind 2 stele aproape de ecliptică, la Est și la Sud. Nu prea mi-a reușit, în principal pentru că montura în sine avea joc și erorile erau mari pentru magnificația utilizată (cu cass-ul și ocular cu reticul). Însă am un cimitir vis-a-vis și m-am orientat după alei care sunt pe direcția N-S. Apoi am identificat pe google maps, la orizont se vede movila de gunoi de la Berceni fix la sud. Altă metodă este să folosești o aplicație pe un smartphone care are compas (busolă). Cu o zi înainte de Echinocțiul de Primăvară am avut senin și am pozat Soarele cu telefonul la răsărit. Așadar mai am un reper, blocul din spatele căruia a răsărit. Pot calcula eroarea de 1 zi în grade azimut folosind efemeridele și atunci am direcția EST destul de precisă. Un raportor sau un echer la 90 grade va da Nordul. Am trasat pe gresie cu un marker niște puncte însă nu prea am putut pune trepiedul fix în același loc iar punctele s-au șters.