----------------------------------- dmtr69 24 Mar 2020 19:52 Instrumente penru colimare ----------------------------------- Salut! Mi-am luat de cateva luni un RC8 ( sunt al treilea stapan), dar nu mi-a placut cum se vedeau stelele. L-am colimat si cu Cheshire si cu laser, cu verificare apoi pe stea off-focus si reglare de primara ( umbra secundara centrata on-axis si imagine echilibrata pe colturi- umbra secundarei spre centru). Se vede mai bine dar nu perfect. As avea nevoie de niste instrumente mai bune pentru colimare. Optiuni: un laser Howie Glater cu adaptor holografic sau o luneta Takahashi de colimare. As alege Tak-ul, chiar daca imi trebuie un adaptor M90x1m la M36,4x1m ce se gaseste numai in Rusia ( sau Belarus) cu 40 dolari. Poate fac pe comanda cei de la TS (la un pret de 3 ori mai mare). Si ar mai ar fi problema distantei intre primara si secundara, care este critica la RC. Pentru asta mi-am comandat un ocular Ronchi. In fine, tot uitandu-ma pe la colimatoare am vazut unul interesant: un adaptor cu"peep-hole", mira si LED. Practic este un Cheshire cu auto iluminare: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p11188_TS-Optics-2--LED-Kollimator-fuer-RC-Teleskope-und-alle-anderen-Teleskoptypen.html Mi-am zis: asta pot sa fac si eu. Prima versiune este similara cu cea comerciala. Alimentarea insa este de la trei baterii AG3, puse pe lateral, pentru ca deranjeaza la ochi daca sunt langa gaura de vizualizare. Aceasta trebuie sa fie chiar deasupra ( nu in fundul unui adaptor de 2") si destul de mare (eu am facut-o de 3,5mm) pentru a avea o imagine mai larga la RC. Daca se face pentru newton poate fi mai mica. Versiunea 2.0. Construirea unei lunete si adaptarea la colimatorul LED. Practic este un Tak cu LED ( colimatorul Tak are un Cheshire in fata obiectivului). A trebuit sa fac un alt colimator LED: un prelungitor 2"t-2"m de 50mm (de la un barlow de 2") cu adaptor de 1,25". Mira este pe fundul adaptorului ( unde este filetul M48), iluminatorul cu LED rosu este in interiorul prelungitorului. Alimentarea cu baterie CR2032. Luneta am facut-o dintr-un ocular Scopetronix de proiectie de 40mm (iesire pe T2 cu culisare), adaptor Baader T2- 1,25" cu focalizare, ocular Super de 25mm. Am incercat sa adaptez niste oculare cu reticul de la findere, dar am constatat ca reticulul nu este centrat. Ocularul de ghidaj de 12,5mm, cu reticul iluminat, nu intra in focus. Am modificat configuratia lentilelor din Scopetronix- avea doua dublete simetrice plan-convexe, cu partea plana la exterior. Am intors lentila de intrare cu partea convexa la exterior. Versiunea 3.0. Adaptarea unei camere USB (cu corp de 1,25") la luneta de sus (sistem afocal) Prinderea pe ocular ar fi fost dificila fara un adaptor corespunzator. Doar daca as fi schimbat adaptorul-focalizator Baader cu unul care avea si iesire pe T2. Asa ca am mai facut o luneta: obiectiv CCTV de 50mm (era mai bun unul de 35mm) cu iesire pe C-mount, adaptat in fata si in spate la T2, plus un obiectiv de la un binoclu. Focalizarea se face din obiectiv fie pe inelul de marcaj de pe secundara, fie pe "spider". Ideea este ca punctul negru din centrul mirei ( gaura de vizualizare) sa fie in centrul inelului de pe secundara. Adaptorul pentru camera este format din: adaptor TS 1,25" cu filete T2 la capete, prelungitoare T2 (unul de 60mm si unul de 17mm). Lentila CS de 8mm pusa pe camera. Daca as fi folosit camera in prime-focus (fara lentila si ocular), ar fi fost echivalent cu folosirea camerei cu lentila direct la gaura colimatorului ( si trebuia sa fie aproape). Pentru campul dorit imi trebuie lentila cam de 16mm (la senzor de 1/3" ). S-ar putea sa fac si sistemul asta. Problema este ca, de regula, axa optica a lentilelor nu corespunde cu axa sitemului mecanic de prindere- C-mount sau M12. Chiar senzorul este posibil sa nu fie centrat exact in camera. Daca este doar pentru un singur punct de focalizare, se poate face mai usor. Daca vreau sa focalizez in mai multe puncte, este foarte dificil sa tin imaginea centrata. * Aceasta metoda de colimare ajuta la alinierea secundarei cu focuserul ( focuserul si primara trebuie sa fie colimate inainte). Apoi colimarea primarei fata de tub ( ca sa vezi inelul alb din jurul portului secundarei, cum se vede in link-ul de mai sus, trebuie desfiletat tubul-diafragma de pe primara, cu telescopul la orizontala). Ideal ar fi ca sa poti monta sistemul inainte de focuser ( cu un adaptor M90x1/ m48) al fel cum se foloseste colimatorul Takahashi. Deci centrarea secundarei, centrarea primarei si apoi montarea si colimarea focuserului (folosind flansa de inclinare daca este nevoie). Desigur, distanta intre secundara si primara trebuie sa fie corecta, altfel colimarea nu are efectul scontat. * Mira trebuie executata cu exactitate (Corel Draw sau similar) si montata exact in centrul adaptoarelor. In special centrul mirei sa fie in centrul adaptorului ( se verifica prin rotatia acestuia in focuser). Practic mira ajuta la centrarea gaurii, altfel merge si o foaie alba cu gaura in centru.