----------------------------------- tudor 04 Mar 2020 13:54 ----------------------------------- Noi cand spunem particula elementara ne gandim, sigur, la faptul ca nu exista diferente intre acelasi tip de particule. Dar poate sunt diferente extrem extrem de mici intre doi fotoni. Deci avand in vedere scara extrem de mica in comparatie cu scara observationla cu care suntem noi obisnuiti, ne este mult mai comod sa afirmam ca toti fotonii sunt identici. Dar poate in realitate sunt "aproape" identici dar nu avem noi cum sa masuram diferenta. Aceasta diferenta se aseamana, dar intr-o analogie grosiera, cu diferenta intre doua frunze de stejar sa zicem. Nici o frunza de stejar nu este identica cu celelalte (intre ele) la o scara mica. Insa, la o scara mare, doar noi observatorii suntem cei care punem semnul "=" intre frunzele de stejar pentru ca simturile si comoditatile noastre functioneaza doar la aceasta scara. Practic "notiunea" cauta sa "egaleze" si sa "categoriseasca" lucrurile foarte asemanatoare din mediul inconjurator, dar realitatea este mult mai complexa si nuantata decat "judecatile", "notiunile" si "egalitatile" noastre CONVENTIONALE. Poate acum am inceput putin sa inteleg ce vorbea mai devreme Iacob despre semnul "=" Orice am face cred ca nu putem sa scapam de acest "CONVENTIONAL" atunci cand vrem sa ne reprezentam intr-un fel "COMPLEXITATEA" lumii noastre fizice. Tot timpul va lipsi "ceva". Poate sa incercam sa micsoram acest "conventional" prin "NUANTARE" la infinit, dar totdeauna cat de nuantat ar deveni tot "conventional" va ramane. Dar poate asta e si frumusetea vietii: sa masuram mai putin si sa traim mai mult realitatea :)