----------------------------------- saiph 20 Feb 2020 21:18 ----------------------------------- Recunosc ca am aflat un pic tarziu de alternativa lui Chris, am incercat sa respect reteta RDP cand am facut cele doua oculare. L-am intrebat pe Chris daca a experimentat si testat ambele variante si a zis ca e pe lista lui si a lui Red treaba asta :) Dar din ce mi-a zis, ambele prezinta aceleasi proprietati referitoare la camp, corectia acestuia, corectia cromatica, eye relief. Acuma, cat de similare sunt acestea intre cele doua designuri, n-as putea confirma. L.E.: stai asa, cred ca m-am prins la ce se referea Silviu - in schema pe care o tot posteaza Henry (nu stiu daca numele de botez e Red, mi se pare mai normal Henry, dar poate ma insel eu) si pe care o prezinta si el aici, meniscurile, deci elementele din sticle Flint, sunt puse fata-n fata. In layoutul pe care l-am prezentat eu apare ca elementele din sticla Crown stau fata-n fata, pt fiecare pereche de dublete in parte, ceea ce mi se pare mai aproape de realitate, intrucat am remarcat ca asa sta treaba, uitandu-ma la orientarea dubletelor, in timpul montarii lor in carcasele ocularelor, De fapt, pana acum, nu cred sa fi vazut Flint asa bombat; de cele mai multe ori acesta era elementul mai plat, cu raza de curbura mai mare. Alternativa lui Chris presupune orientarea in acelasi sens al elementelor de acelasi fel si apoi orientarea perechii de dublete in oglinda. Ceva de genul asta: - CDP: (() (() ()) ()) - RDP: ()) (() ()) (() - "je": (() ()) (() ())