----------------------------------- Erwin 20 Feb 2020 20:23 ----------------------------------- Eu am încercat până acum doar versiunea RDP (Red double-plossl) cu foarte bune rezultate la toate cele 3 oculare asamblate. Nu m-am învrednicit încă să le desfac din ansamblul provizoriu ca să le măsor lentilele și să fac desene pentru barele corespunzătoare, fie la strung, fie la imprimantă 3D cum a făcut Mihai. Mai există versiunea lui Chris Stewart (administrator pe ATM group/FB) cu dubletele așezate în același sens, două spre câmp și două spre ochi, și el a zis că are rezultate foarte bune. Are și un mic tutorial cum se pot construi astfel de oculare. Cred că nu contează așa mult sensul lor ci mai mult dacă dubletele provin de la binocluri de calitate și să fie perechi identice. Eu nu am pus distanțierele cele mai subțiri posibile ci am refolosit inelele filetate cu care erau fixate în celule sau alte inele, chiar mai groase, așadar câmpul are puțin de suferit, e ceva mai îngust dar nu deranjant. Oricum corecțiile sunt foarte bune și imaginea este impresionantă, superioară unui (super)plossl obișnuit.