----------------------------------- Tzitzicat 03 Dec 2019 13:44 Re: Functionalitate Hyperion Zoom Mark IV + camera compacta ----------------------------------- Merci pt clarificari Marturisesc ca am probat camera doar atras de expresia...any camera din descrierea ocularului Asta evident dupa ce am comandat o plasa de adaptoare pe ebay :D Concluzia e simpla.....nu e de asa ceva Barlow pus in fata a fost doar pentru a departa camera de focalizator, doar cu prelungitor...nu focalizeaza Metoda normala cu camera in spatele ocularului ...da cu virgula. Poate nu m-am exprimat suficient de clar Eu vad in conul de vignetare ...detaliile interioare ale tubului :D Doar cand folosesc la maxim zoom-ul camerei obtin ceva de genul...ca in poza atasata Doar ca imaginea mea e extrem de mica si nefocalizata Mai probez actuala configuratie dupa cele aflate de la voi Probabil voi ajunge la concluzia ta..."ca-i fix #degeaba" Multumesc LE: Poate sa fie o explicatie faptul ca acum legatura intre camera si ocular este facuta prin 2 inele adaptoare? 46 mm la T 2 si T2 la M43 Initial nu am gasit alta varianta Trebuie sa soseasca joi si un inel adaptor 46mm la M43 (sper sa fie :D )