----------------------------------- saiph 03 Dec 2019 13:06 Re: Functionalitate Hyperion Zoom Mark IV + camera compacta ----------------------------------- (...) Am folosit o camera compacta veche (Fuji Finepix S5700, apertura 3.5-13.6, f 38-380) + inele adaptoare Rezultate: - nu focalizeaza - fara zoom-ul camerei se vede.....interiorul obiectivului, iar la capat ceva foarte vag ...cam cat o fisa de 10 bani, imagine rasturnata - folosind zoom-ul camerei doar se mareste putin banutul de 10 bani, fara focalizare Am pus camera in focalizatorul lunetei (inel adaptor) Aceiasi imagine ...interiorul lunetei + banutul de 10 bani Singura modalitate prin care am reusit o oarecare focalizare a fost prin interpunerea intre camera si focalizator a unui barlow 2x Cu zoom-ul camerei la maxim focalizeaza...tot cam un punct de diametrul unei fise de 10 bani Nu inteleg unde gresesc Am incercat sa pun si un prelungitor T2 de 40mm intre Barlow si camera (...) Pai, nu Tzitzi, stai asa ca nu-i asa :lol: Daca vrei sa folosesti compacta, camera aia nu o sa te ajute prea mult. Am avut si eu asa ceva (parca sa zic ca era totusi un pic mai veche, gen 5500) si m-am chinuit cu ea acu multi ani pana am inteles ca-i fix #degeaba :D Ocularul ala e bun la cel putin trei lucruri: - sa te uiti prin el si sa ai la buricele degetelor puterea "zoom"-ului (foarte bun ocular, de altfel) - sa-l folosesti pt poze "la zoom mare" cu camera dSLR, fara obiectiv, prin metoda proiectiei prin ocular (direct pe senzorul camerei) - sa-l folosesti pt poze afocale (metoda proiectiei afocale prin ocular, folosind si obiectivul camerei) cu camera compacta. Pentru cea de-a treia metoda, care este una cat se poate de utilizata (si eu am facut si fac poze in felul asta, de cate ori am ocazia) e bine sa testezi inainte compatibilitatea obiectivului camerei cu ocularul, in ceea ce priveste campul. Spre exemplu, prin camera mea Canon Powershot a590is, la o aceeasi focala echivalenta si un acelasi ocular utilizat pt asta, prind campul nevignetat, pe cand la camera Canon Powershot SX150is marginea campului este rotunda si neagra, indiferent cat de lipit tin obiectivul de fata ocularului (repet, la focala echivalenta echivalenta, ba chiar si la cea maxima, care, cel putin in teorie, ti-ar asigura suficient camp nevignetat, mai ales ca e si de 3 ori mai ingust campul real decat la a590is). Deci, propunerea pe care ti-as face-o ar fi: - schimba camera - schimba metoda (daca pui Barlow in fata obiectivului camerei iese o ciorbita de focale, nu mai vede nimic camera aia..); Barlow pui doar in fata camerei dSLR cand faci poze in focar, sau in fata ocularului cand faci poze afocale; nu le amesteci, ca nu iese, nici cu forcepsul; iar inele/tuburi de extensie folosesti ca sa cresti factorul de magnificare al Barlowului, dar la fel - ori intre Barlow si ocular, ori intre Barlow si camera dSLR, nu intre Barlow si obiectivul camerei compacte. - asigura-te ca poti monta camera pe ocular fara sa trebuiasca sa o tii cu mana, si de preferat cat mai aproape de ocular, dar in asa fel incat sa nu treci de pozitia de optim, pt ca iar intri in conul de vignetare (trebuie sa vezi marginea campului foarte clar delimitata, iar de-acolo mai dai nitel din zoom). Spor! ;)